استفاده از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل یا TA برای جذب و اقناع زنان

برخی از این مقدمات عبارتند از :
استفاده از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل برای جذب و اقناع زنان:

تکنیک های تحلیل رفتار متقابل جزو مباحث تئوری روان کاوی بوده و یکی از روش های مورد استفاده در روانشناسی می باشد. در این روش با تحلیل رفتارهای اجتماعی فرد ساختار شخصیتی او (کودک درون، والد، بالغ) سنجیده می شود. در نتیجه می توان علت بروز رفتارهای مختلف را تشخیص داد. با استفاده از این تکنیک ها به بیمار آموزش داده می شود تا با تغییر این ساختار شخصیتی، بتواند بر مشکلات احساسی خود غلبه کند.

تکنیک های تحلیل رفتار متقابل توسط اریک برن ابداع شده است. این تکنیک ها از ادغام تئوری های شخصیت شناسی فروید و مشاهدات و تجربیات شخصی اریک برن توسعه یافته است.

مدل های شخصیتی در مبحث تکنیک های تحلیل رفتار متقابل:

هر فرد در گفتگو های درونی خویش یا در ارتباط به دیگران به شکل یکی از حالات شخصیتی زیر ایفای نقش می کند:

همین الان مشاوره سالن زیبایی دریافت کنید

والد:

در این شرایط رفتار، طرز فکر، احساسات و واکنش های فرد به طور غیر ارادی تقلیدی از رفتار والدین او (یا والدین دیگران) می باشد.

سرزنش همسر و ایفای نقش والد (تکنیک های تحلیل رفتار متقابل)

بالغ:

در این حالت فرد دقیقا همانند یک هوش مصنوعی عمل می کند. یعنی تمامی اطلاعات را بررسی کرده و سعی می کند منطقی ترین تصمیم ممکن را اتخاذ کند. هدف اصلی تکنیک های تحلیل رفتار متقابل، تقویت شخصیت بالغ در افراد می باشد. شخیصت بالغ واقعیت ها را به صورت عینی ارزیابی می کند.

کودک درون:

در این وضعیت رفتار، طرز فکر و احساسات فرد دقیقا همانند دوران کودکی است.
بروز رفتار، احساسات و واکنش های کودکانه در تیپ شخصیتی کودک درون (تکنیک های تحلیل رفتار متقابل)

باج خواهی عاطفی:

باج خواهی عاطفی زیر مجموعه ای از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل بوده که برای اولین بار توسط خانم سوزان فوروارد مطرح گردید. در این تکنیک رفتار متقابل کنترل افراد به واسطه ترس، تعهد و احساس گناهی که بین کنترل کننده و کنترل شونده حاکم است، صورت می گیرد. یادگیری این مباحث برای افرادی که می خواهند از سلطه باج خواهی عاطفی و کنترل کننده خود، آزاد شوند بسیار مفید خواهد بود.


باج خواهی عاطفی معمولا بین دو نفر که رابطه صمیمی یا نزدیکی باهم دارند، مثل والد و فرزند، زوجین، بستگان یا دوستان، صورت می گیرد. اغلب اوقات کودکان با استفاده از باج خواهی عاطفی، منافع مورد نیاز خود را تامین می کنند.

باج خواهی عاطفی زیر شاخه ای از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل بوده که اغلب مردان برای سوء استفاده عاطفی، جذب و اقناع زنان از آن استفاده می کنند.
یکی از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل، تخریب شخصیتی

همین الان پکیج قرارداد های سالن زیبایی را دریافت کنید

افراد کنترل گری که از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل به خصوص باج خواهی عاطفی استفاده می کنند، مطمئن هستند که فرد مقابل به دوست داشته شدن و تایید و تحسین از سوی وی نیاز دارد. از این رو، ممکن است چیزی را از آنها دریغ کرده (مثلا محبت) یا آنها را تهدید کنند.

تکنیک های تحلیل رفتار متقابل نا آشکار:

با توجه به اینکه برخی افراد تکنیک های تحلیل رفتار متقابل را به صورت نا آشکار اجرا می شوند، تشخیص آن کار مشکلی است. برای افرادی که تکنیک های تحلیل رفتار متقابل بر روی آنها به کرات اجرا شده، تشخیص این قبیل رفتار ها سخت تر از دیگران است.

در واقع فرد کنترل گر به گونه ای اعمال خود را مخفی می کند که نمی توان به راحتی تشخیص داد که او در حال فریب ما است. همچنین اگر بخواهیم با آنها مقابله کنیم، کاری می کنند که نفهمیم چه بلایی سرما آمده است.

برای اجرای تکنیک های تحلیل رفتار متقابل یک کنترل گر از روش های زیر استفاده می کند:

 • خواسته های خود را طوری مطرح می کنند که کاملا معقولانه به نظر برسد.
 • طوری برخورد می کنند که قربانی فکر کند فردی بسیار خودخواه است.
 • طوری رفتار می کنند که به نظر برسد قربانی دیوانه است.
 • با شخصیت تاثیر گذار دیگری هماهنگ شده و قربانی را تخریب می کنند.
نشانه های خطرناک از پیاده سازی تکنیک های تحلیل رفتار متقابل در روابط:
 • معذرت خواهی مداوم به خاطر کاری که انجام نداده اید. برای مثال معذرت خواهی به خاطر روز ناخوشایند، رفتارهای نامناسب و عصبانیت های طرف مقابل.
 • اگر فردی همیشه پافشاری می کند که یا باید همه چیز طبق خواسته او اداره شود یا هیچ فعالیتی صورت نخواهد گرفت.
 • رابطه طوری است که به نظر می رسد یک طرف همیشه از خود گذشتگی کرده و خود را با همه چیز مطابقت می دهد.
 • یکی از طرفین رابطه همیشه برای قبول کردن یا انجام کاری، مورد تهدید یا زورگویی واقع می شود.

زمانی که فردی تحت تاثیر تکنیک های تحلیل رفتار متقابل قرار می گیرد، ممکن است کارهایی مثل معذرت خواهی، التماس، تغییر برنامه برای تامین نیاز دیگری، گریه، استفاده از منطق، تسلیم شدن یا مقابله را انجام دهد. در نهایت به سختی می توانند قد علم کرده و مستقیما مشکل را بررسی کند، حد و مرزهای خود را تعیین کرده و در مورد رفتار های نامناسب باج خواه، با او صحبت کند. معمولا این افراد حد و مرزهای مشخصی تعیین نمی کنند.

تکنیک های تحلیل رفتار متقابل در روابط عاطفی و استفاده از آن جهت جذب و اقناع زنان:

فرض کنید خانمی در ویترین مغازه ای مانتو ای دیده و آن را پسندیده باشد. سپس وارد حالت کودک شده و همانند کودک 5 ساله ای که از پدرش اسباب بازی یا خوراکی می خواهد، از شوهر خود بخواهد تا آن مانتو را برایش خریداری کند. حال اگر شوهر در نقش والد به درخواست او پاسخ مثبت دهد، همسر شادی کودکانه ای کرده و محبت بی حد و اندازه ای به شوهر خود نشان خواهد داد. در صورتی که درخواست زن با پاسخ منفی روبرو شود او قهر کرده و از شوهر خود دلگیر خواهد شد. ممکن است شوهر برای از بین بردن این ناراحتی و تبدیل قهر به آشتی، به درخواست همسر تن دهد. اگر این حالت چندین بار تکرار شود رابطه والد-فرزندی در میان زوجین حاکم شده و به مرور شدید تر نیز خواهد شد.

به مرور زمان و با تقویت رابطه والد-فرزندی میان زوجین، یکی از طرفین می تواند از حالت ایجاد شده سوء استفاده کند. برای مثال می تواند با ایجاد تهدید های مختلف طرفی که در نقش فرزند غرق شده است را مجبور کند تا شروط و قوانین وی را قبول کند. در غیر این صورت، محبت، خواسته ها، توجه یا هر چیز دیگری که منجر به تقویت رابطه فرزند والدین میان زوجین شده بود را از او دریغ خواهد کرد.

نحوه مقابله با تکنیک های تحلیل رفتار متقابل و باج خواهی عاطفی:

برای مقابله با تکنیک های تحلیل رفتار متقابل باید جنبه های مختلف رابطه را بررسی کنید. بررسی رابطه می تواند در شناسایی و حل رفتارهای کنترل گر به شما کمک کند.

برای مقابله با تکنیک های تحلیل رفتار متقابل باید در حین برخورد با موقعیت های باج خواهانه از رویکرد جدیدی استفاده کنید. برای اینکار باید علت اصلی رفتار کنترل کننده را شناسایی کنید.

در مرحله بعد باید دقت کنید که در مقابل چه درخواست هایی احساس ناراحتی می کنید. در نتیجه می توانید حد و حدود های خود را مشخص کنید.

با تداوم باج خواهی عاطفی، قربانی تحلیل رفته و نوعی حس نا امیدی و از دست دادن عزت نفس در آنها شکل می گیرد. تغییر کردن سخت و دلهره آور است اما تا زمانی که کاری را به شکل متفاوت تری انجام ندهید، نتیجه متفاوتی دریافت نخواهید کرد. برای ایجاد چنین تغییراتی به دانش، آگاهی و بینش نیاز دارید. تغییر به معنی انجام دادن متفاوت کارها در مدت زمانی طولانی است.

بدانید که هیچ رابطه ای به اندازه سلامت روحی روانی شما ارزش ندارد.

زمانی که حد و حدود خود را به طرف مقابل اعلام می کنید باید این کار را با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس انجام دهید. با اینکه قربانی به دلیل استفاده از تکنیک های تحلیل رفتار متقابل عزت نفس خود را تا حدودی از دست داده است، باید در حین بیان حد و حدود قابل قبول کاملا واضح و رسا صحبت کند.

 1. منابع:
 2. positivepsychology.com
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Emotional_blackmail
 4. www.goodtherapy.org

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید