مقالات

شگردهای آرایش برای صحنه و مراسم

در این مقاله به بررسی شگردهای آرایش برای صحنه از نظر مراسم‌هایی که مجبور هستید جهت حضور در آن‌ها بر روی سن و صحنه‌ی کوچک حاضر شوید می‌پردازیم. با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

برخی از این مقدمات عبارتند از :

آرایش برای صحنه

امکان دارد شما برای صحبت یا حضور در صحنه و سن که نسبت به صحنه‌های تئاتر و سینما ابعادی کوچک‌تر دارد دعوت شوید یا برنامه‌ی سخنرانی و یا هر نوع اجرای دیگر در سرِ صحنه سوای بازیگریِ تئاتر و سینما داشته باشید.

آرایش برای صحنه و بخصوص صحنه‌ها و سن‌های کوچک، شگردهایی دارد که تا حدود زیادی با گریم بازیگران برای صحنه‌ی فیلم‌برداری یا تئاتر و اجراهای هنری متفاوت است.

هم‌چنین آرایش برای صحنه نمی‌تواند مانند آرایش معمولی‌تان در نظر گرفته شود و چنین انتخابی به دلیل تفاوت محیط و موقعیت اشتباه است.

آرایش برای صحنه در چنین زمینه‌هایی مستلزم توجه به موارد در پی آمده است:

 1. پاک‌سازی و آماده‌سازی: ابتدا صورت خود را به‌خوبی بشویید. این شستشو باید یک شستشوی کامل و با وسواس باشد.

سپس از یک تونر پوست برای پاک‌سازی کامل منافذ پوست صورتتان استفاده کنید. در ادامه یک مرطوب‌کننده به کار ببرید.

 • فوندتن: از فوندتن مناسب رنگ پوستتان استفاده کرده و سپس یک فوندتن با تُنِ قرمز یا طلایی ملایم و یا زرد استفاده کنید.

دقت کنید که چراغ‌ها و نورهایی که معمولاً صحنه‌ها و سن‌ها را روشن می‌کنند یک حالت «سرد» بر روی قیافه‌ها ایجاد می‌کنند و استفاده از فوندتن‌هایی با رنگ‌ها گفته‌شده به دلیل خنثی کردن این حالتِ نورهای سن و صحنه و در راستای جان بخشیدن به نمود چهره‌تان است.

 • فرچه‌ی فوندتن: برای پیاده‌سازی هرچه بهترِ فوندتن، از فرچه‌ی مخصوص فوندتن استفاده کنید. مطمئن شوید که قسمت‌های مماس با خط موی سر، شقیقه‌ها و کمی زیر خط چانه را خوب پوشش داده‌اید. دقت کنید که رنگ به کار رفته در زیر چانه با رنگ گردنتان متناسب باشد.

بدترین چیز در این مورد، ناهماهنگی و بخصوص متضاد بودن رنگ صورت و رنگ گردن است.

 • کانتورینگ و گونه: از دیگر شگردهای آرایش برای صحنه باید به لزوم کانتورینگ اشاره کرد. نور موجود در صحنه صورت افراد را صاف، فاقد ویژگی و تا حدی ناآشنا جلوه می‌دهد.

با استفاده از کرمی تیره‌رنگ‌تر برای چهره‌تان کانتورینگ و حالت زنده‌تری ایجاد کنید.

می‌دانیم که کانتورینگ به معنای هماهنگ‌سازی است. نقاطی را که می‌خواهیم برجسته به نظر برسند های لایت کرده و نقاطی را که می‌خواهیم کوچک جلوه کنند و فرورفته به نظر برسند با کرمِ تیره کانتور می‌کنیم.

به‌طور کلی برای رفتن به روی صحنه بهتر است رنگ صورتتان کمی به تیرگی مایل باشد تا به سفیدی.

زیر استخوان گونه‌هایتان را با رنگ‌های متمرکز جلوه بدهید. رنگ و ماده‌ی آرایشی مورد استفاده‌تان را در بالا و عمود بر وسطِ گونه و از کمی متمایل به کناره و بیرونِ صورت قرار دهید و سپس این کار را در هر دو طرف گونه به انجام برسانید.

 • چانه: در دو طرف چانه‌تان در قسمت کناری و زیرین چانه، به خط چانه‌تان رنگ اضافه کنید و خط چانه‌تان را تقویت کنید. هدف، برجسته نشان دادن چانه نیست و فقط خط چانه‌تان را مشخص‌تر کنید.
 • پلک‌ها و چشم: با استفاده از کرم تا به مرز کاسه‌ی چشم به چشم‌هایتان سایه اضافه کنید. برای این‌که چشمان درشت با جلوه‌ای باز داشته باشید؛ در وسط پلک‌ها و بین ابروانتان از کرم‌هایی کم‌رنگ استفاده کنید و با این کار، نقاطی روشن‌تر و براق‌تر ایجاد کنید.

بر روی پلک‌ها خطی تیز و ظریف و در زیر پلک‌ها خطی ظریف‌تر بکشید. این خط‌ها را از قسمت وسطِ چشم به‌طرف بیرون، ضخیم‌تر رسم کنید.

خط چشم‌ها را با دقت به‌طرف بالا و به بیرون امتداد دهید.

اگر موارد بالا را به‌درستی اجرا کنید؛ وقتی که چشمانتان کاملاً باز است؛ این خطِ چشم با خط پلک‌هایتان بر روی هم خواهد افتاد و به چشمانتان کمی حالت برجستگی و گشادگی خواهد داد.

تکنیک فوق از تکنیک‌های مهم آرایش برای صحنه است.

در صورت لزوم می‌توانید برای حدقه‌های چشم از سایه‌ی بیشتری استفاده کنید. از ریمل به‌اندازه‌ای که می‌خواهید یا از مژه‌های مصنوعی نیز می‌توانید استفاده کنید.

 • ابروان: با یک قوس بلند، ابروانی شکیل رسم کنید. رسم قوس ابرو اگر به‌خوبی انجام بگیرد، به صورتتان حالت قرار گرفته در چهارچوب و شکیل خواهد داد.
 • دهان و لب: با استفاده از رنگ‌های تیره شکل طبیعی دهانتان را تشدید کنید. هدف، تغییر شکل دهانتان نیست بلکه تأکید بر شکل طبیعی آن است. در آرایش لب و دهان باید رنگی را که مناسب موقعیت و موضوع صحنه‌ی مذکور است انتخاب کنید.

هرقدر موقعیت و نقش شما در صحنه و سن معصومانه‌تر باشد رنگِ خفیف‌تر و هر قدر نقش تأثیرگذارتری داشته باشید رنگ تیره‌تر برای لبانتان به کار ببرید.

 • پودر صورت:

در آرایش برای صحنهاز پودر صورت به‌طور کامل و به‌خوبی استفاده کنید. این کار، آرایش شما را بیشتر جلوه‌گر خواهد کرد و قیافه‌ای طبیعی‌تری به شما خواهد بخشید.اگر در طول برنامه قادر هستید به پشت صحنه بازگردید؛ چندین نوبتِ دیگر از پودر صورت استفاده کنید.

 1. تطابق لباس و آرایش: پیش از حضور در صحنه از افراد متخصص در مورد تطابق لباسی که برای پوشیدن در صحنه انتخاب کرده‌اید با نوع آرایشتان مشاوره بگیرید. لباس و آرایش شما باید متناسب بوده و یکی نسبت به دیگری جسورانه‌تر نباشد.
 2. پس از پایان مراسم و برنامه: پس از پایان مراسم و پایین آمدن از سن، هرقدر هم خسته باشید؛ آرایشتان را به‌خوبی پاک کنید.

برای این کار از پاک‌کننده‌هایی استفاده کنید که حالت صابونی نداشته باشند. با یک پد یا تکه‌ای پنبه یک تونر آرایشی به کار ببرید تا آرایشتان کاملاً تمیز شود.

توجه داشته باشید که در مقاله‌ی فوق، درک هدفِ تکنیک‌های آرایش برای صحنه و اجرای آن با خلاقیت‌های خود، مهم‌تر از تقلید موبه‌موی شگردهای گفته شده است.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد