مشاوره ی توسعه بازار ، نیاز ضروری برای فرار از شکست در بازار سرمایه

بی شک رکود اقتصادی امروز و از دست دادن هر روزه­­­­ی ارزش ریال(تومان) در بازار جهانی، همچنین با توجه به پیشرفت هر روزه­ی صنایع و تولیدات چشمگیر، جوانان خوش فکر و نخبه و یا حتی بزرگسالانی که اندک سرمایه­ای را دست و پا کرده­اند را برای ورود به این عرصه­ی امن و سودآور تجارت در  داخل و یا حتی بازارهای جهانی ترغیب و تشویق میکند. حال، کسانیکه می­خواهند کسب و کار جدیدی را راه­اندازی کنند، با چالش های فراوانی رو به رو هستند و در صورت آزمون و خطا و یادگیری تدریجی قوانین تجارت، زمان زیادی را از دست خواهند داد. در این بین استفاده از مشاوره­ی توسعه­ی بازار بسیار سودمند خواهد بود.

مشاوره توسعه بازار | فرشته الوندی

آیا به واقع عرصه­ی تجارت عرصه­ای امن و سودآور و پولسازی است؟

با اندکی تفکر و واقع بینی در خواهیم یافت که ورود به بازار سرمایه و عرصه­ی تجارت چه داخلی، چه خارجی، چه خرد و چه کلان، با توجه به افزایش چشمگیر رُقبای حرفه­ای در این عرصه و در نتیجه رقابت با آنان، کار چندان ساده­ای به نظر نمی­رسد. حال، اگر هدف ما رونق سرمایه و کار نوپای ما باشد نیز، بدیهی­ست بدون مشاوره­ی توسعه­ی بازار و کمک گرفتن از افراد کاربلد و راهنمایی گرفتن از متخصصین امر و بدون استفاده کردن از تجربیات کسانی که پیش از ما به بازار سرمایه و عرصه­ی تجارت وارد شده­اند و مراحل آزمون و خطا را پشت سر گذاشته­اند، نه تنها سودآور و پولساز نیست، بلکه موجب ضرر و زیان و ورشکستگی مالی و تضعیف روحیه­ی همت و تلاش و برانگیختن حس ناامیدی میشود.

ورود به بازار سرمایه و موفقیت این امر علاوه بر رُکن اساسی مشاوره و راهنمایی گرفتن از متخصصین و استفاده کردن از تجربیات افراد کاربلد، نیازمند مقدماتی­ست که هرکدام در جایگاه خود، اساسی و حیاتی می­باشند.

برخی از این مقدمات عبارت­ اند از:

1- به دنبال شغل و حرفه و تجارتی باشیم که علاوه بر داشتن علاقه و ذوق و شوق نسبت به آن، استعداد، مهارت و توانمندی های لازم در آن امر را هم در وجود خود احساس کنیم. مشاوران می­توانند در شناخت و هدایت این سرمایه های ذاتی ما را کمک کنند.

2- نوآوری و طراحی ایده های نو و خلاقانه متضمن یک شغل و تجارت موفق است؛ ایده­هایی را طراحی و اجرا کنیم که از قبل وجود نداشته و یا اگر وجود داشته، به محکمی و کاملی ایده­ی خلاقانه­ی ما نبوده باشد. دریافتن این نکته که مشابه ایده­ی ما آیا از قبل وجود داشته یا خیر و اینکه به چه صورت اجرا شده است نیازمند کمک گرفتن از افراد آگاه در این زمینه می­باشد. در صورتیکه بتوانیم محصولی با کیفیت بالا و برطرف کننده­ی نیاز استفاده کنندگان تولید کنیم که متفاوت از سایر محصولات مشابه باشد، می­توانیم اطمینان حاصل کنیم که در مسیر رونق تجارت خود هستیم. مشاوره­ی توسعه­ی بازار در این امر نیز بسیار سودبخش خواهد بود.

3- برآورد هزینه و شرایط و امکانات مالی حال حاضر ما با میزان هزینه های راه اندازی، آموزش، استخدام نیروی انسانی، تهیه­ی ماشین آلات و ابزار لازم، تبلیغ و نیز هزینه­ی لازم برای تولید و یا عرضه­ی یک یا چند محصول با کیفیت یعنی ورودی عاقلانه و هوشمندانه به بازار سرمایه و در نتیجه، تضمین موفقیت تا میزان بسیار بالا و قابل توجه که نیازمند محاسبه­ی دقیق و تخصیص دقیق منابع مالی ما می­باشد.

4- ارزیابی بازار عرضه و تقاضا

1- بررسی هوشمندانه و مطالعه­ی دقیق بازار فروش، میزان تقاضای مشتری و میزان رضایت و یا عدم رضایت مشتری ها از کالاهای همسان با کالای مورد نظر ما؛ در واقع ما باید به گونه­ای عمل کنیم که مشتری ها به کالا و یا کالاهای تولیدی ما و یا عرضه شده توسط ما، احساس نیاز ضروری بکنند و آن را به کالاهای مشابه موجود در بازار ترجیح دهند.

2-بر روی کالاهایی سرمایه گذاری کنیم که حتی در رکود و سکون بازار و بدترین شرایط خرید و فروش باز هم صرفه­ی اقتصادی داشته و درآمدی رو به رشد و صعودی برای ما داشته باشند که در این میان نحوه­ی عرضه و تقاضا نیز حائز اهمیت فراوان است.

5- شغل و تجارت یکسان یعنی درجا زدن و به مرور زمان یعنی عقب­گرد؛ در هر حال، سعی در تنوع و رشد و توسعه­ی کار خود داشته باشیم.

6- رقبای شغلی

به رُقبای شغلی و تجاری خود هرگز حسادت نورزیم، حسادت موجب عملکردهایی دور از عقل و منطق و قانون و معرفت ما شده و موجبات غنای شغل، تجارت و غنای سرمایه­ی ما را فراهم میکند. همواره رقبای خود و محصولاتشان را رصد کرده و حتی از آنها بیاموزیم. وجود رقبای بیشتر موجب انگیزه و عزم و همت بیشتر در ما می­شود و ما را به تلاش، نوآوری و کیفی سازی مضاعف وادار میکند. اینکه چگونه از رقبای خود بیاموزیم و از فعالیت آنها در جهت رونق تجارت خود بهره ببریم را میتوان از مشاوره­ی توسعه­ی بازار در این زمینه پرسید.

7- در بحث جذب نیروی انسانی و عملکرد نیروها، تعارف را کنار گذاشته و ضمن ایجاد محیطی امن و آرام و پر از امید و انرژی، همواره در محیط کار خود جدی باشیم. در ضمن؛ تشویق نیروهای موفق باعث انگیزه­ی کاری مضاعف در تمامی نیروهای زیردست می­شود.

8-  افزایش بازده کارکرد با کمک مشاوره­ی توسعه­ی بازار

1- تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیری نیک و ­پسندیده است. اما همیشه کار و تلاش بیشتر موفقیت بیشتر به دنبال ندارد که خود امر مشاوره­ی توسعه­ی بازار در مورد نحوه­ی پیش­برد فعالیت و صرف کردن آن انرژی و تلاش و انگیزه را در مسیر مناسب ضروری می­سازد.

مشاوره توسعه بازار | فرشته الوندی

2- باید قوانین و مقررات لازم در حیطه­ی شغلی و تجاری خویش را بشناسیم و به آنها عمل کنیم که بی شک، آموختن این قواعد تنها با اتکا به خود، از طریق تجربه­ی شخصی و با صرف کردن زمان بیشتر، یا باید با پذیرش بُرد و باخت(هر دو) همراه باشد و یا می­توان از تجربه و مشاوره­ی توسعه­ی بازار بهره برد. که در این صورت میتوان در زمان کوتاه تر، بازده عملکردی را بالا برد و با اطمینان بیشتر در جهت افزایش سرمایه­ی خود گام برداشت.

به هر حال، رُکن اول و آخر یک شغل و تجارت موفق، همفکری و مشورت و آموختن از تجربیات متخصصان و افراد کاربلد است.

 مشاوره با این افراد، یعنی طی کردن نیمی از راه موفقیت و پیشرفت در کسب و کار و تجارت. طی کردن نیمه­ی دیگر راه بستگی به ایمان و توکل ما به خداوند، تلاش، امید، نوآوری و خلاقیت ما دارد.

تیم ما با بهره­گیری از افراد متخصص و باتجربه در امر مشاوره­ی توسعه­ی بازار، سعی در گسترش بازارهای جدید، پیش­برد فعالیت­ها و ایده­های خلاقانه و نو و نیز هدایت نیروهای کارآمد و جوان دارد. امید است که با همکاری یکدیگر گامی محکم در جهت بهبود کیفیت برند شما داشته باشیم