آشنایی با جدیدترین فنون پیشرفته ارتباطات غیر کلامی

در هنگام مذاکرات علاوه بر ارتباط کلامی، درگیر ارتباط غیر کلامی هم هستیم. در حقیقت باید بگوییم علاوه بر ارتباط غیر کلامی، درگیر ارتباط کلامی هم هستیم. چون ارتباط کلامی تنها 35 درصد از گفت و گو را شکل می دهند و 65 درصد دیگر مربوط به ارتباط غیر کلامی می باشد.

ارتباط کلامی و استفاده از کلمات در تاریخ بشر پدیده ای نسبتا جدید هست و ارتباط غیر کلامی ریشه و سابقه ای طولانی دارد.

همین الان مشاوره سالن زیبایی دریافت کنید

برخی از این مقدمات عبارتند از :
ارتباط غیر کلامی چیست؟

به فرایند ارسال و دریافت پیام بدون استفاده از کلمات ارتباط غیر کلامی می گویند. زبان بدن، حالت چهره، حالت نگه داشتن دست ها و پاها، ایماها و اشاره ها و حتی زمان و فضای مذاکره مربوط به ارتباط غیر کلامی می باشد. شما با نحوه ایستادن و نشتن و راه رفتن خود، حتی وقتی صحبت نمی کنید، با بقیه ارتباط برقرار می کنید.

برای داشتن یک زندگی موفق، باید مهارت های ارتباط غیر کلامی را بدانید. دانستن دانش ارتباط غیر کلامی سبب می شود در حیطه های مختلف زندگی، شغل، دوستیابی، ازدواج، ارتباط با اعضای خانواده و … بهتر از دیگران عمل کنید.

دانش ارتباط غیر کلامی را به سه بخش تقسیم می کنیم. زمان، فضا، زبان بدن

زمان:

زمان در بعضی مذاکرات بسیار تاثیر گذار است. به طور مثال اگر در یک مهمانی باشید و اشتباهی از کسی سر بزند، شما ممکن است آن اشتباه را همان لحظه به او بگویید، و یا زمان دیگری را انتخاب کنید. مثلا بعد از مهمانی یا روز بعد که شخص را ببینید. مطمئنا اگر بعد از مهمانی به او بگویید حرفتان اثر بخشی بیشتری دارد. پس زمان روی مکالمه شما تاثیر دارد.

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که عمدا دیر به محل قرار بروید. حال ممکن است از آن قرار خوشتان نیامده باشد یا قصدتان این باشد به دیگران بگویید سرتان شلوغ است.

یا در جلسات به موقع حاضر شده اید تا به دیگران بگویید وقت شناس هستید.

وقتی وسط حرف کسی نمی پرید، این پیام را به دیگران می رسانید که با ادب هستید و به آنها احترام می گذارید.

در همه این مثال ها شما به طور خواسته یا ناخواسته با زمان بازی و پیام های مختلفی را به دیگران ارسال کردید.

فضا یا مکان:

فضای میز کار یا اتاقتان به مخاطب پیام های متفاوتی ارسال می کند. اگر شلوغ باشد پیام بی نظمی و اگر مرتب باشد پیام نظم و انضباط شما را می رساند.

تصاویر و عکس های روی دیوار اتاقتان پیام هایی از شخصیت شما به مخاطب ارسال می کند.

مسلما مکان قرارهای عاشقانه، دوستانه و قرارهای رسمی و کاری شما با هم یکی نیستند. پارتی، رستوران، کافی شاپ، پارک هر کدام برای یک قرار مناسب هستند. پس فضا هم روی ارتباطات شما نقش دارد و جزو ارتباط غیر کلامی می شود.


میزان فاصله با مخاطب:

فاصله شما با مخاطب هم جزئی از ارتباطات غیر کلامی می باشد. مسلما فاصله شما با اشخاص خانواده و دوستان مشابه فاصله شما با همکاران در اداره نیست.

اگر خیلی به شخص نزدیک شوید او را موذب می کنید و اگر هم خیلی دور بایستید نشان دهنده این است که اعتماد به نفس تان کم است. فاصله مناسب اندازه یک طول دست می باشد.

همین الان پکیج قرارداد های سالن زیبایی را دریافت کنید

نوع لباس و پوشش:

نوع لباس پوشیدن شما هم جزئی از ارتباطات غیر کلامی می باشد. مسلما اگر با زیرشلواری به مصاحبه شغلی بروید، استخدام نمی شوید. داشتن زیرشلواری پیام راحت طلبی شما را می رساند.

زبان بدن:

زبان بدن یا Body Language شامل نحوه استفاده از بخش های مختلف بدن می شود.

حرکات سر:

با تکان دادن سر به دو طرف شما پیام نه یا مخالف بودن را می رسانید و تکان دادن آن به بالا و پایین پیام موافق بودن و بله و تایید را می رساند. بعضی مواقع هم ممکن است شخصی در یک اتاق شلوغ، سر خود را به نشانه خوش آمدگویی و سلام برای دوست خود تکان دهد.

حالت چهره:

حالت چهره انسان ها برای احساسات مختلف مثل شادی، عصبانیت، ترس و ناراحتی در کلیه کشورها یکسان است. شما با حالت چهره خود میتوانید احساس واقعی خود را به مخاطب بگویید.
حرکات چشم:

حرکات چشم هم بخشی از ارتباطات غیر کلامی می باشد. یه طور مثل اگر در حال گفت و گو با شخصی باشید ولی دائم به اطراف نگاه کنید، این پیام را به مخاطب می رسانید که به سخنانش گوش نمی دهید.

با نگاه کردن به چشم های مخاطب این پیام را می رسانید که به طور کامل مشغول گوش کردن به سخنان او هستید. همچنین این نگاه حاوی این پیام می باشد که شما اعتماد به نفس دارید.

مردمک چشم در حالت عصبانیت منقبض می شود و در عشق منبسط. پس میتوان حس عصبانیت و دوست داشتن را از تغییر حالت مردمک متوجه شد.

به میزان پلک زدن خود دقت کنید. بیش از حد پلک زدن نشانه اضطراب است. البته اینکار نیاز به تمرین زیاد دارد.

حرکات دست:

حرکات دست بسیار متفاوت می باشد و هر کدام پیام های خاصی را می رساند. به طور مثال حرکت دست به شکل ساطور نشان دهنده اطمینان شما از حرفی است که میزنید. گذاشتن دست روی قلب نشان دهنده این است که گفته شما از ته قلب شماست.

اگر دستهایتان را مشت کرده اید نشان می دهد عصبانی هستید. اگر با یک دست، دست دیگرتان را گرفته اید و فشار میدهید و یا با یک دست مچ دست دیگرتان را مالش میدهید، نشان دهنده اضطراب و ترس شماست.

دست در جیب بودن نشان دهنده تردید و بی اعتمادی و بی رغبتی می باشد.

با دستان خود می توانید میزان کوچیک و بزرگ بودن چیزی را نشان دهید.

هنگامی که موقع سلام یا خداحافظی کردن با دیگران دست می دهید، اگر دست خود را سریع از دست طرف جدا کردید، نشان دهنده این است که عجله دارید و یا خوشتان نمی آید با آن شخص سلام کنید. اگر دست خود را شل و ول بگیرید، نشان می دهید اعتماد به نفس ندارید. اگر دست طرف را خیلی محکم بگیرید نشان دهنده پرخاشگر بودن شماست. درست دست دادن یعنی دست طرف را بگیرید و به آرامی بفشارید، ولی تکان ندهید.
حرکات پا:

لم دادن روی صندلی و انداختن یک پا روی دیگری پیام بی حالی و کم علاقگی شما به مذاکره می باشد. البته ممکن است در شرایطی همین حالت نشان دهنده حس راحتی و صمیمت و تسلط شما باشد.

ژست های بدن:

راست قامت راه رفتن و ایستادن نشان دهنده اعتماد به نفس شما می باشد. در عوض شل و ول ایستادن نشان دهنده عدم اعتماد به نفس و بی هدفی می باشد.

حرکت مداوم و جلو و عقب رفتن شما نشان دهنده بی میلی شما نسبت به ادامه گفت و گو می باشد.

اگر موقع نشستن قوز کنید، نشان داده اید، خسته هستید و علاقه ای به ادامه گفت و گو ندارید. اگر صاف بشینید و خود را به صندلی تکیه بدهید، نشان میدهید که مشغول گوش دادن به صحبت های شخص مقابل هستید.
تاثیر فرهنگ و مذهب در ارتباطات غیر کلامی:

فرهنگ و مذهب هر کشوری ممکن است معانی مختلفی به حالات بدن و رفتارها بدهد. به طور مثال نشان دادن انگشت شست به شخص مقابل در کشورهای اروپایی به معنی اوکی و موفقیت می باشد ولی در بعضی کشورها مثل یونان، ایتالیا و حتی ایران معنی توهین آمیزی دارد.

و یا در کشورهای اسلامی اگر دو طرف مکالمه یک زن و مرد باشد، خیره شدن مرد به چشمان زن معنی متفاوتی نسبت به کشورهای اروپایی دارد. و ممکن است حس بدی به زن بدهد.

پیام آخر:

پیام های ارتباط غیر کلامی نشان دهنده احساسات فرد مقابل است. بهتر است برای زندگی موفق تر دانش ارتباط غیر کلامی را فراگیرید و بتوانید آن را کنترل نمایید.

کنترل کردن ارتباطات غیر کلامی در بسیاری از مکان ها لازم است. به طور مثال ممکن است بخواهید خشم خود را با قرار دادن یک لبخند دروغین روی لب از شخص مقابل پنهان کنید.

بعضی از افراد یاد گرفته اند به طور ماهرانه ارتباطات غیر کلامی را با ارتباطات کلامی خود هماهنگ کنند، به طوری که کسی متوجه دروغگویی آنها نشود. ولی اگر دیدید کسی حرف(پیام های کلامی) و رفتارش (پیام های غیر کلامی) با هم یکی نیست، زبان بدن و پیام های غیرکلامی اش را باور کنید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید