مضرات لوازم آرایشی برای جنین

احتمالا با دیدن اینکه جواب آزمایش بارداری شما مثبت است بخواهید سبک زندگی خود را به سمت سلامتی بیشتر سوق دهید و یخچال خود را با مواد غذایی، سبزیجات و میوه جات ارگانیک -فاقد سم و کود- پر کنید اما آیا محتویات کیف آرایش خود را بررسی کرده اید؟ آیا از مضرات لوازم آرایشی برای جنین آگاه هستید؟ با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

حقیقت این است که لوازم آرایشی و یا حتی داروهای شیمیایی که با نسخه پزشک معالج تان مصرف می کنید ممکن است بر بارداری و رشد کودک شما تاثیر بگذارد. حتی محصولاتی با برچسب هایی مانند طبیعی و ارگانیک می توانند حاوی مواد مضر باشند و از آنجا که پوست شما حدود شصت درصد از آنچه را روی آن قرار می دهید جذب می کند، باید بسیار احتیاط کنید. با این اوصاف پس مادر آینده چه کاری باید انجام دهد؟

برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در طول بارداری ممکن است با خطرات سلامتی مادر و جنین همراه باشد.

محققان توصیه می کنند متخصصان مراقبت های بهداشتی باید زنان باردار را در مورد استفاده ایمن از مواد آرایشی آگاه کنند.

بنابراین، محصولات و لوازم آرایشی باید با دقت انتخاب و در دوران بارداری استفاده شوند.

برخی از این مقدمات عبارتند از :
مضرات لوازم آرایشی برای جنین چیست؟

مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات و لوازم آرایشی می توانند از طریق پوست جذب شوند (مانند: صابون، شامپو، لوسیون ها و کرم ها) و یا از طریق دهان جذب شوند (مانند: استفاده از رژ لب) و یا از طریق تنفس با استنشاق (مانند: عطرها، ادکلن ها و دئودورانت ها) وارد بدن انسان شوند و بدین طریق سلامتی مادر و جنین را به خطر بیندازند.

بنابراین، زنان باردار می توانند بدون اطلاع و حتی با اجتناب از محصولات شخصی و لوازم آرایشی، از طریق روش های مختلف در معرض چنین مواد شیمیایی قرار بگیرند.

مضرات لوازم آرایشی برای زنان باردار

چرا در دوران بارداری باید از سلامتی مادر و جنین مراقبت شود؟

نهاد های نظارتی در سراسر جهان توصیه هایی را برای استفاده ایمن از مواد شیمیایی مضر که معمولا به عنوان مواد افزودنی یا نگهدارنده در محصولات آرایشی، بهداشتی و مراقبت های شخصی استفاده می شوند، را دارند. زیرا این نهاد ها به مضرات لوازم آرایشی برای جنین واقف هستند.

بنابراین، بسیاری از این مواد شیمیایی یا ممنوع هستند و یا در غلظت بسیار کمی وجود دارند و به طور کلی، خطرات کمی برای سلامتی جنین را دارند.

با این حال، در بسیاری از نقاط جهان، تولید و بازاریابی چنین محصولاتی هنوز به درستی تنظیم نشده است.

در نتیجه، برخی از محصولات و لوازم آرایشی مراقبت شخصی ممکن است حاوی مقادیر زیادی مواد شیمیایی سمی باشند و استفاده از آنها در دوران بارداری ایمن نباشد.

این محصولات شامل برخی از محصولات غیر قانونی است؛ که به صورت آنلاین به فروش می رسند و یا لوازم آرایشی که در بازارهای بین المللی موجود است معمولا غیر استاندارد هستند.
زنان باردار از چه مواد شیمیایی باید اجتناب کنند؟
 • پارابن ها: نوعی مواد نگهدارنده است که در رژ لب استفاده می شود.

پارابن ها با اختلالات رشد، تولید مثل، عصبی و ایمنی در نوزادان همراه هستند؛ زیرا می توانند به جنین منتقل شوند.

 • رتینول: فرمی از ویتامین A که در رژ لب و در کرم هایی که برچسب ضد پیری دارند، یافت می شود.

مصرف بیش از حد رتینول با بد شکلی جنین، ایجاد نقایص مادرزادی و گاها حتی با سقط های زودرس ارتباط دارد. بهتر است کاملا از مصرف رتینول خودداری شود.

 • عطر: که شامل عطر و ادکلن هایی که با رایحه خوب برای خوشبویی خریداری و مصرف می کنید، است.

فتالات موجود در عطر می تواند با نقایص سیستم تولید مثل در نوزادان پسر مرتبط باشد.

 • فتالات ها: از این ماده شیمیایی به طور گسترده در ساخت بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی مانند: لاک ناخن، عطر، صابون، شامپو و محصولات مراقبت از مو (مانند: اسپری، ژل و چسب مو)، لوسیون بدن و کرم های بدن استفاده می شود.

قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی با زایمان زودرس، ناهنجاری های اندام های تناسلی در نوزادان پسر، مشکلات رشد دستگاه عصبی در نوزادان دختر، مشکلات بهداشت روانی در کودک و همچنین اختلال عملکرد تیروئید هم در مادر و هم در نوزاد مرتبط است و سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد.

 • تریکلوزان: در خمیر دندان ها وجود دارد.

مطالعات نشان داده است افرادی که در دوران بارداری در معرض این ماده شیمیایی قرار می گیرند این ماده می تواند باعث کم کاری تیروئید در مادر و جنین شود و حتی کم وزنی نوزادان به این ماده شیمیایی ارتباط دارد.

 • جیوه و سرب: جیوه در بسیاری از لوازم آرایشی که برای اطراف چشم کاربرد دارند -مانند: سایه چشم- موجود است. سرب عمدتا در ساخت محصولات مختلف لب -مانند: رژ لب و براق کننده لب- استفاده می شود

قرار گرفتن در معرض این فلزات سنگین ممکن است منجر به تولد نوزادانی با وزن کم، سقط جنین و حتی تولد نوزادان مرده –مرده زایی- شود.

در صورت امکان از مصرف محصولات حاوی پارابن ها، رتینول ها، فتالات ها، تریکلوزان ها، رایحه های معطر و فلزات سنگین خودداری کنید و اینجا شما متوجه مضرات لوازم آرایشی برای جنین خود شده اید.
نکات طلایی برای استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری برای حفظ سلامتی مادر و جنین:
 • تمرکز بر سلامتی: یک رژیم غذایی مغذی و متعادل برای خود تدارک ببینید، با مشورت پزشک ورزش کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. فقط به لوازم آرایشی و مراقبت های شخصی از پوست اعتماد نکنید، تا بتوانید سلامت جنین را تضمین کنید.
 • همیشه برچسب لوازم آرایشی و بهداشتی خود را با لیست مواد تشکیل دهنده محصولی که استفاده می کنید، چک کنید؛ زیرا که شما اینک درباره مضرات لوازم آرایشی برای جنین خود را می دانید.
 • همیشه مواد تشکیل دهنده را روی برچسب بررسی کنید حتی اگر روی آن واژه طبیعی یا ارگانیک ثبت شده باشد.
 • اگر دائم موهای خود را رنگ می کنید، همواره آرایشگر را از بارداری خود مطلع کنید و اطمینان حاصل کنید که آرایشگر شما تجربه استفاده از محصولات ایمنی در دوران بارداری را دارد و مضرات لوازم آرایشی برای جنین را به آرایشگر خود گوشزد کنید.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب حتما از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید؛ زیرا این کرم باعث کاهش شدت اختلالات در تغییرات پوستی در دوران بارداری می شود.

و در پایان پوست بانوان باردار ممکن است نسبت به محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی بسیار حساس شود و به راحتی درماتیت ایجاد کند. بنابراین، لطفا نگران نباشید زیرا آنها پس از زایمان خود به خود از بین می روند.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید