بهداشت سالن‌های زیبایی بعد از کرونا چگونه است؟

با شیوع کرونا در جهان زندگی تمامی مردم تغییر کرده و همه‌ی مردم را به‌شدت نگران کرده،به خصوص ایران که بیشتر از بعضی کشور‌ها درگیر آن شده است، با وجود این تمام مراکز‌ عمومی همانند اتوبوس و مترو، هر روز توسط مواد ضدعفونی‌کننده شست وشو داده می‌شوند، بعضی از مکان‌ها مانند آرایشگاه‌ها باید توسط صاحب آرایشگر ضدعفونی شوند. در پایین می‌خواهیم در مورد بهداشت سالن‌های زیبایی بعد از کرونا صحبت کنیم. با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

برخی از این مقدمات عبارتند از :
وظیفه‌ی آرایشگرها در زمان کرونا

آرایشگرها در این زمان وظیفه‌های زیادی دارند که باید به آن عمل کنند از جمله در صورتی که مشتری وارد آرایشگاه می‌شود باید دست‌های آن‌ها را کاملا ضدعفونی کرده و به آن‌ها ماسک و دستکش بدهند داخل آرایشگاه باید روزی چند بار ضدعفونی شود، بیشتر از وسایل یک‌بار مصرف استفاده شود، در غیر این صورت پس‌از هر بار مصرف وسایل ضدعفونی شوند، این کارها باید جلوی چشم مشتری انجام شوند تا مورد اطمینان مشتری قرار بگیرند، چه بهتر که مشتری وسایل خود را به همراه داشته باشد،اگر یکی از کارکنان احساس مریضی کند هرگز نباید در محل کار حاضر باشد تا سلامت خود و دیگران را به خطر نیندازد، یک نفر فقط و فقط وظیفه گرفتن پول از مشتری‌ها را داشته باشد.

وظیفه‌ی مشتریان در زمان کرونا

مشتریان وظیفه‌ی دارند که به آرایشگاهی مراجعه کنند که شرایطی‌که در بالا گفتیم را داشته باشد و تمام اصول بهداشتی را رعایت کنند خود مشتری وظیفه‌هایی دارد که هنگام مراجعه باید آنها را رعایت کند، در صورتی که علائم مریضی دارید به هیچ وجه نباید به این مکان‌ها بروند حتی ‌اگر خیلی غلائم خفیفی بود باز باید رعایت کنیم، از ماسک و دستکشی که در آن‌جا به شما داده می‌شود حتما استفاده کنیم.و از بردن کودکان خردسال به آرایشگاه خودداری کنیم، به افرادی‌که به آرایشگاه مراجعه می‌کنند انرژی مثبت داده شود، به امید این‌که بهداشت سالن‌های زیبایی بعد از کرونا به همین روال ادامه یابد.

بسته شدن سالن‌های زیبایی با آمدن کرونا

برخی از مکان‌هایی که در حالت عادی بسیار شلوغ است و مردم زیادی به آن مراجعه می‌کنند سالن‌های زیبایی هستند که این مدت ویروس کرونا موجب بسته شدن این اماکن شده‌است، زیرا ارایشگاه‌ها بزرگترین مکان انتقال این ویروس است حتی اگر صاحب سالن‌های زیبایی بهداشت فردی و عمومی را هم به درستی رعایت کنند باز هم ممکن است مشکلات بزرگی پیش بیاید زیرا همه‌ی مردم به بهداشت فردی خود اهمیت زیادی نمی‌دهند، در نتیجه از طرف وزارت بهداشت و رئیس اتحادیه‌ی آرایشگاه‌زنانه تصمیم گرفته شد که سالن‌های زیبایی را مدتی تعطیل کنند تا زمانی‌که وضعیت کمی آرام‌تر شود. و مجدد آرایشگران شروع به کار کنند.

این عوامل و تعطیلی‌ها کمک می‌کند که بهداشت‌ سالن‌های‌ زیبایی‌ بعد از کرونا به شیوه‌ی قابل توجهی نیز تغییر پیدا کند و رعایت بهداشت به حد چشم‌گیری افزایش یابد.

بهداشت‌ سالن‌های‌ زیبایی‌ بعد از کرونا چه تغییراتی خواهد‌کرد؟

همه‌ی ما می‌دانیم که سالن‌های زیبایی منشا پخش ویروس کرونا می‌تواند باشد، با وجود این‌، این روزها برخی از آرایشگران به کار خود در خانه ادامه می‌دهند که این می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد و سلامت خود و خانواده‌شان را تهدید می‌کند، در صورتی که این روزهای سخت خاتمه پیدا کند و تمام کارکنان مشاغل مختلف به کار خود بازگردند، بی شک در روند کار همه‌ی مشاغل تغییرات فراوانی به‌وجود آمده است، از جمله بهداشت‌ سالن‌های‌ زیبایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بعد‌ از کرونا بسیار بیشتر رعایت می‌شود و کاری که در گذشته باید انجام می‌دادند را اجرا می‌کنند.
بهداشت فردی کارکنان باید چگونه باشد؟
 • ابتدا باید بگوییم که همه‌ی کارکنان سالن‌های زیبایی باید دارای کارت بهداشت و گواهی پایان دوره آموزشی را از وزارت بهداشت دریافت کرده باشند، در غیر این صورت می‌گوییم که این سالن دارای نقص بهداشتی است.
 • یکی از عوامل مهم بهداشت‌سالن‌های‌زیبایی‌بعدازکرونا: افرادی که وظیفه‌ی آن‌ها صندوق‌داری است با رعایت کامل بهداشت و حدالامکان پول دستی را از مشتری‌ها دیافت نکند و فقط از کارت بانکی برای دریافت هزینه استفاده کنند.
 • افرادی که وظیفه‌ی ارائه‌ی خدمات به مشتری‌ها را دارند باید دوره‌های آموزشی را به کلی طی کرده باشند و گواهی اتمام دوره را دریافت کرده باشند.
 • در صورتی‌که یکی از کارکنان مبتلا به بیماری باشد فقط در صورتی می‌تواند دوباره مشغول کار شود که گواهی سلامت را از پزشک مربوطه دریافت کرده باشد، در غیر این صورت تا زمان بهبودی باید از محل کار مرخصی لازم را بگیرد.
 • چنانچه متوجه علایم کوچکی از یک مشتری شویم باید تذکرات لازم را به ایشان داد و هنگام ارائه‌ی خدمان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنیم در صورت جدی بودن علائم محترمانه به ایشان بفهمانیم که از ارائه‌ی خدمات معظور هستیم.
 • یکی دیگر از تغییرات بهداشت‌سالن‌های‌زیبایی‌بعدازکرونا این است که کارکنانی‌که در سالن حضور دارند حتما از روپوش سفید متناسب با نوع فعالیت خود استفاده نمایند.
 • کسانی که بعد خدمات می‌خواهد شست‌وشوی خود را در سالن انجام دهند باید حتما وسایل نظافت و استحمام خود را به همراه داشته باشند.
 • کارکنان باید دارای محل خاصی برای نگهداری وسایل شخصی و لباس‌های خود باشند.
 • استفاده از دستکش یک‌بار مصرف برای ارائه‌ی خدمات به جای دستکش نخی که اصلا از پخش ویروس جلوگیری نمی‌کند.استفاده از دستکش بخصوص زمانی‌که با پوست آسیب دیده و یا زمانی‌که با وسایل و تجهیزات آلوده به خون در تماس هستیم. و دستکش بلافاصله بعداز ارائه‌ی خدمات تعویض و در سطل زباله درب دار انداخته شود.همچنین باید قبل و بعد از استفاده از دستکش دست‌های خود را با آب و صابون بشوییم.
 • از دیگر عوامل مهم بهداشت‌سالن‌های‌زیبایی‌بعدازکرونا این است که کارکنان و مشتری‌ها در همه حال باید از ماسک استفاده کنند از آن جهت که محافظت هر ماسک یک‌بار مصرف از ما به مدت دو ساعت است باید هر دو ساعت یک‌بار تعویض شوند.
 • اگر کارکنی به بنا به هر دلیلی دستکش در دست نداشت و دست‌هایش آلوده شد بلافاصله باید دست‌های خود را با آب و صابون بشوید یا ضدعفونی کند.
 • به‌طور جدی از استعمال دخانیات در سالن خودداری و جلوگیری شود زیرا سرعت مبتلا به بیماری را افزایش می‌دهد
 • عوامل دیگری هم هستند که برای بهداشت‌سالن‌های‌زیبایی‌بعدازکرونا باید رعایت شوند از جمله خدمات اپیلاسیون که تمام وسایلی که برای آن مصرف می‌شوند باید یک‌بار مصرف باشد و قبل از استفاده استرلیزه شده باشند‌، همچنین باید فاصله‌یمان را خیلی بیشتر از قبل با مشتری حفظ کنیم.

در متن بالا همه ی عوامل مربوط به بهداشت‌ سالن‌های‌ زیبایی‌ بعد‌ از کرونا بررسی شد به امید اینکه هر چه زودتر از این شرایط سخت رهایی یابیم و به زندگی عادی خود برگردیم.

نظرات و پیشنهادات خود را در این مورد در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید!

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید