اصول برند سازی سالن زیبایی

امروزه دانستن اصول برند سازی سالن زیبایی یک موضوع لوکس نیست بلکه یک ضرورت است. برای یادگیری اصول برند سازی سالن زیبایی با مجموعه آموزشی فرشته الوندی همراه باشید.

همین الان مشاوره سالن زیبایی دریافت کنید

برخی از این مقدمات عبارتند از :
چه احتیاجی به دانستن اصول برند سازی سالن زیبایی هست؟

آیا شما هم احساس می‌کنید که سالن زیبایی‌تان در رقابت با دیگر سالن‌های زیبایی موفقیت لازم را ندارد؟!

آیا شما هم به‌عنوان مدیر یک آرایشگاه نمی‌دانید که چطور برخی همکاران شما در بیشتر جاها شناخته شده هستند و در نتیجه حس می‌کنید که سالن زیبایی شما چنانچه باید و شاید دیده نمی‌شود؟

شاید بگویید قدرت مالی و کارکنان خوب حرف تعیین کننده را می‌زنند، اما این، همه‌ی موضوع نیست و هستند آرایشگاه‌هایی که با امکانات نسبتاً کمتر از رقیبانشان، از آن‌ها در جذب مشتری و معروف بودن جلو زده‌اند.

مشاوران بازاریابی سالن‌های زیبایی ، راز این کار را در اجرای اصول برند سازی سالن زیبایی می‌دانند.

در این مقاله آموزش‌های یک مشاور ماهر سالن‌های زیبایی را در این مورد برای شما بومی سازی کرده‌ایم.
این مشاورِ باسابقه‌ی سالن‌هایی زیبایی، خانم «استفانی میشل» (Stephanie Mitchell) اهل کشور کانادا است.

استفانی میشل معتقد است کسانی که قدرت نشان دادن قابلیت‌های خود به عنوان یک انسان، در کنار توانایی‌های شغلی و امکانات سالن زیبایی‌شان را به مشتریان دارند؛ برنده‌ی رقابت بازاریابی سالن‌های زیبایی هستند.

اصول برند سازی سالن زیبایی چیزی لوکس نیست بلکه یک ضرورت است

برای هر مدیر سالن زیبایی داشتن جلوه و حضور مداوم در ذهن مشتریان یا مخاطبانِ دیگر یک ضرورت است نه یک حرکت شیک و لوکس.

این ضرورت البته ناراحت کننده هم می‌تواند باشد چون نیاز به تلاش مداوم و دقت نظر زیاد و برنامه‌ای مشخص دارد.

در اولین قدم لازم است که به این موضوع عادت کنید که سالن زیبایی شما هر روز و هر لحظه نیازمند کار برند سازی است.

در حال حاضر استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بهترین وسیله برای اجرای اصول برند سازی سالن زیبایی شما باشد.

در تمام جهان تعداد زیادی از سالن‌های زیبایی حتی تا حد 100 درصد، تمرکز خود را بر روی برند سازی سالن زیبایی از طریق اینستاگرام گذاشته‌اند.

انواع تصاویر مرتبط با بهداشت پوست؛ آرایش و مدل‌های مو مورد استفاده‌ی آن‌ها قرار می‌گیرد اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما باید در مسیر برند سازی برای سالن زیبایی، برند سازی شخصی نیز انجام دهید و در شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان مدیر سالن زیبایی مرتب حضور داشته باشید.

چرا مدیر سالن زیبایی باید در شبکه‌ی اجتماعی حضور داشته باشد؟

اکتفا کردن به تصاویر سالن زیبایی و قرار دادن آن‌ها در اینستاگرام کفایت نمی‌کند و حضور شخص شما در تصاویر و انس گرفتن مخاطبان با شما و نام شما تأثیر زیادی در برند سازی سالن زیبایی دارد.

شاید بپرسید که چه اصراری هست که مدیر سالن زیبایی در صفحات شبکه‌های مجازی حضور داشته باشد و چرا نشان دادن امکانات و عکس‌های سالن زیبایی به‌تنهایی کافی نیست؟

پاسخ این است که برای این‌که مشتریان بتوانند حسی واقعی از سالن زیبایی شما به دست بیاورند و از کارهای شما مطلع شده، بپسندند و به شما اطمینان پیدا کنند، در تصاویرتان یک عامل انسانی باید وجود داشته باشد که در اینجا خود شما هستید یعنی مدیر سالن زیبایی.

درست است که هرچقدر هماهنگی لوگو؛ رنگ‌های داخل سالن و طراحی آن‌ها را در صفحات شبکه‌های اجتماعی بیشتر نشان دهید، همان‌قدر حرفه‌ای‌تر به نظر خواهید رسید اما تحقیقات بازاریابی نشان می‌دهد که تمامی مخاطبان یا مشتریان بیشتر، جذب حضور انسان کارشناس در صفحات شبکه‌های اجتماعی می‌شوند.

با توجه به افزایش رقابت در صنعت آرایش و سالن‌های زیبایی لازم است که به‌عنوان یک مدیر سالن، برند شخصی خود را در قالب برند سالن زیبایی خود ارائه کنید.

دقت کنید که هدف شما در ارائه‌ی برند شخصی خود فقط در نشان دادن سال‌ها تجربه و توانایی‌تان در زمینه‌ی کاری خلاصه نمی‌شود بلکه باید به‌عنوان یک انسان با برند سالن زیبایی خود مرتبط باشید.

همین الان پکیج قرارداد های سالن زیبایی را دریافت کنید

شخصیت، ارزش‌ها، دیدگاه‌ها و حتی نحوه‌ی لباس پوشیدن و استایل شخصی شما می‌تواند نمادی از چیزهایی باشد که مشتریان بالقوه‌ی سالن‌های زیبایی دنبال آن هستند.

کمی واضح‌تر در مورد برند سازی شخصی

بگذارید کمی موضوع را واضح‌تر بگوییم.

شما در صفحات شبکه‌های اجتماعی باید در تمامی یا اکثر عکس‌ها به‌طور مؤثر حضور داشته باشید و در لحن و کلام خود و در ویدیوهایی که به اشتراک می‌گذارید از خود، شخصیتی خاص در ذهن مشتریان ایجاد کنید.

امکان دارد که مخاطبان شما علاوه بر سالن زیبایی از منش و طرز مؤدبانه حرف زدن شما بسیار خوششان بیاید یا مخاطبان دیگری دیدگاه شما نسبت به برخی مسائل را دوست داشته باشند. یا حتی بخواهند از استایل شما تقلید کنند.

چنین چیزهایی است که برند شخصی شما را کم‌کم در شبکه‌های اجتماعی خواهد ساخت و باید در کنار معرفی امکانات سالن زیبایی و تخصص خود، به این موارد بیشتر اهمیت بدهید.

پس اصول برند سازی سالن زیبایی در اصل، نیمی مربوط به خود سالن زیبایی و نیمی مربوط به برند سازی شخصی مدیر آن سالن است.

کسی که به‌عنوان مشتری می‌خواهد مو، پوست، صورت و ناخن‌هایش را به‌عنوان در حقیقت، امانت در اختیار شما بگذارد باید شما را مرتب ببیند و صدایتان را بشنود و احساس کند که با شما از طریق شبکه‌ی اجتماعی ارتباط دارد.

این کار، حس اطمینان متفاوتی در هر انسانی ایجاد می‌کند.

خدماتی را که به مشتری می‌دهید در مورد خودتان نیز اجرا کنید تا مشتری ببیند
اصول برند سازی سالن زیبایی به ما می‌گوید برای این‌که برند شخصی شما به‌عنوان مدیر سالن با برند سالن زیبایی‌تان یکپارچه شود باید خدماتی را که به مشتری می‌دهید در مورد خودتان نیز اجرا کنید تا مشتری آن‌ها را ببیند و حس کند.

وقتی شما در سالن خود خدمت جدیدی ارائه می‌کنید دیدن خود شما که از آن خدمت جدید استفاده کرده‌اید کلاً نظر و بینش مشتری را در مورد کار شما عوض می‌کند، حتی اگر آن را نپسندد باز کار شما را حقیقی و قابل توجه می‌داند.

البته شرط، این نیست که شما تمام خدمات زیبایی سالنتان را در مورد خودتان اجرا کنید، خیر!

هدف شما باید این باشد که مشتریان شما قبول کنند که شما هر خدمتی را که به آن‌ها ارائه می‌کنید برای خودتان نیز قابل استفاده می‌دانید.

یک حقیقت تلخ که می‌توانید شیرینش کنید!

امیدواریم از این حرف ناراحت نشوید ولی صنعت پیرایشگری در جهان به مرحله‌ی جدیدی وارد شده است که طیِ آن برای غلبه بر رقبا و پیش افتادن، دیگر داشتن مهارت و قیمت مناسب برای یک سالن زیبایی کافی نیست؛ بلکه علاوه بر این‌ها کار شما باید یک نمود و جلوه‌ی دائمی در نظر مخاطبان و مشتریان شما داشته باشد، نه یک جلوه‌ی فقط تبلیغاتی بلکه نوعی برند شخصی و ویژگی کلیِ انسانی، چیزی که فعلاً در بیشتر نقاط دنیا با تبلیغات هدفمند در اینستاگرام انجام می‌شود ولی نه توسط همه کس.

ایجاد صفحه در اینستاگرام هم به‌تنهایی کافی نیست بلکه در آن شبکه‌ی اجتماعی همان‌طور که گفتیم باید خودتان را به‌عنوان مدیر سالن زیبایی دارای برند شخصی کنید و آن برند شخصی را با تصویری که مخاطبان از سالن زیبایی شما دارند پیوند بزنید.

چطور برند سازی شخصی کنیم؟


  1. اول مشخص کنید که می‌خواهید مشتریانتان شما و سالن زیبایی شما را بیشتر با چه چیزی و چه خدمت یا ویژگی خاصی به یاد بیاورند؟ علاوه بر این‌که خدمات متفاوتی در سالن زیبایی خود ارائه می‌دهید باید در حداقل، یک زمینه نوعی ویژگی و خاص بودن را به دست بیاورید.
  2. در قدم بعدی باید در آن زمینه مدام حضور خود را به مخاطبان و مشتریان نشان دهید.
  3. هر طور شده از یک عکاس حرفه‌ای استفاده کرده و در زمینه‌ی ویژگی خاص و سایر موارد در سالن زیبایی خود عکس‌هایی که قابلیت انتشار در شبکه‌ی اجتماعی داشته باشند تهیه کنید، آن هم در حالت‌های مختلف.
  4. از این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی خود یا در هر بروشور یا تبلیغات آنلاین دیگر می‌توانید استفاده کنید. نکته‌ی مهم این است که از این عکس‌ها زیاد استفاده شود طوری که مخاطبان و مشتریان شما به دیدن آن‌ها عادت کنند.

این کار باعث خواهد شد که مخاطبان و مشتریان بالقوه در شبکه‌ی اجتماعی بسیار زودتر با شما ارتباط برقرار کنند. در حقیقت استفاده از این شیوه راه میان‌بری برای به دست آوردن مخاطبان فعال و مرتبط با شما در شبکه‌های اجتماعی است.

  • در مرحله‌ی پایانی، ضمن حفظ استایل شخصی و جذابیت خود، معلومات مفیدتان را از طریق شبکه‌ی اجتماعی در اختیار مخاطبانتان قرار بدهید.

ویدیوهای آموزشی و محتوای مفید را فراموش نکنید. با نشان دادن مهارت خود و ترکیب آن با استایل شخصی‌تان روزبه‌روز بر محبوبیت شما و سالن زیبایی شما افزوده خواهد شد.

  • پس از مدتی شاهد افزایش مشتریان خود خواهید بود و خواهید توانست قیمت‌های خود را هم تا حدی بالا ببرید؛ چون در این حالت، مشتریان فقط به خاطر مهارت یا زیبا بودن سالنتان به شما مراجعه نخواهند کرد بلکه علاوه بر آن موارد، به خاطر دوست داشتن شخصیت و حالت شما مراجعه خواهند کرد. این موضوع، قدرت برند سازی شخصی را نشان می‌دهد.

فراموش نکنید که بزرگ‌ترین سرمایه‌ی سالن زیبایی یا آرایشگاه شما، جلوه‌ی خاص و مداوم شما است.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید