آموزش تهیه‌ی پلن بازاریابی آرایشگاه‌ها – بخش دوم

در این مقاله بحث تهیه‌ی پلن بازاریابی آرایشگاه‌ها را با ذکر شیوه‌های اجرایی آن ادامه می‌دهیم.

در بخش قبلیِ این مقاله، تعیین استراتژی و برآوردهای لازم را بررسی کرده بودیم. با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

برخی از این مقدمات عبارتند از :
مراحل اجرایی پلن بازاریابی آرایشگاه‌ها

اکنون نوبت به مواردی که باید در اجرای پلن بازاریابی آرایشگاه‌ها در نظر داشته باشیم می‌رسد.

یکی از اشتباهاتی که در بازاریابی آرایشگاه‌ها بسیار مشاهده می‌شود، تمرکز اکثر آرایشگران محترم بر روی فقط یک کانال ارتباطی با مشتریان فعلی یا مشتریان بالفعل (احتمالی) است.

اکنون در بیشتر موارد شاهد آن هستیم که بازاریابی آرایشگاه‌ها متکی به یکی از شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام) شده است؛ البته این کانال برای بازاریابی، کانال بسیار مناسبی است ولی به نظر می‌رسد که در فضای مجازیِ فعلی، بازاریابی آرایشگاه‌ها بیشتر محدود به همین یک شبکه‌ی اجتماعی شده‌اند.

بازاریابی آرایشگاه‌ها باید از کانال‌های مختلفی صورت بگیرد، در غیر این صورت دیر یا زود بر درآمد آرایشگاه اثر منفی خواهد گذاشت.

برخی از ابزارها و کانال‌هایی که باید در همه‌ی آن‌ها دست به تبلیغاتی هوشمند بزنید؛ عبارت‌اند از:تبلیغات هوشمندانه در داخل سالن زیبایی (ایستگاه سلفی- بروشورهای هوشمندانه- تبلیغات چاپی)

1 – تبلیغات هوشمندانه در داخل سالن زیبایی (ایستگاه سلفی- بروشورهای هوشمندانه- تبلیغات چاپی)
2 – دادن آگهی به روش سنتی اما در مجله‌های منتخب و در بازه‌های زمانی مناسب اما به‌ندرت. (چون هر کسی مجله نمی‌خواند.)

3 – بازاریابی دهان به دهان از طریق ارتباط بیشتر با مردم.

4 – تبادل آگهی با آتلیه‌ها، مراکز مد و پوشاک زنانه یا مردانه و نصب برنوشته‌ها (بنرها) یا پوسترهای جذاب.

5 – ادامه‌ی تبلیغات در وب‌سایت و چندین شبکه‌ی اجتماعی به‌طور هم‌زمان و با محتواهایی تا حدی متفاوت.

هم‌چنین سعی کنید محتوای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی‌تان، هم حاوی اطلاعات مفید و هم سرگرم‌کننده باشند؛ اما مطالب وب‌سایت خود را از بین مطالب جدی‌تر انتخاب کنید.

6 – ترتیب دادن چالش‌هایی سرگرم‌کننده در مناسبت‌ها و اعیاد در سطحی محدود با دادن هدیه‌هایی کوچک به مشتریان (یک مرطوب‌کننده و هدیه‌هایی مانند آن)

نکته‌ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که منظور ما بیشتر از این‌که معرفی این شش روش تبلیغی باشد؛ تأکید بر استفاده‌ی هم‌زمان از همه‌ی ابزارهای تبلیغاتی به‌طور یکجا و باهم است. در این صورت است که شما جهشی قابل‌توجه در بازاریابی خواهید داشت و از رقبایتان حتماً پیش خواهید افتاد.

به‌طورکلی، کانال‌های تبلیغ در بازاریابی آرایشگاه‌ها ذاتاً محدود هستند و برنده در این میان کسی است که بنا بر موقعیت آرایشگاه یا سالن زیبایی خود و شهری که در آنجا فعالیت می‌کند؛ بهترین ترکیب از شش راه‌کار فوق را که شرح دادیم بتواند اجرا کند.

برنامه‌ی بازاریابی آرایشگاه‌ها از اول سال برای تمامی مناسبت‌های همان سال!

آیا فکر می‌کنید که داریم زیادی سخت می‌گیریم؟ خیر. اشتباه اغلب مدیران سالن زیبایی این است که فکر می‌کنند بعداً می‌توانند بسیاری از کارهای دیگرشان را انجام دهند.

شما در فروردین‌ماهِ هر سال باید با دقت، فهرستی از مناسبت‌ها و اعیاد مختلف که در طیِ آن‌ها موفقیت در بازاریابی آرایشگاه‌ها از شانس بیشتری برخوردار است تهیه کنید و سپس برای هریک، برنامه‌ای خاص چیده یا سیاست‌گذاری ویژه‌ای انجام دهید.

با انجام چنین کاری احساس خواهید کرد که زمان را تا حدی در اختیار گرفته‌اید و خواهید دید که در حین کارهای روزانه و از هم‌اکنون بدون فشار و ناراحتی، تدارک یکایک برنامه‌های بازاریابی آن مناسبت‌ها را به عمل می‌آورید.

چرا تعلل می‌کنید؟ هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست همه چیز برای یک بازاریابی موفق در این زمینه حاضر است پس لطفاً زودتر دست‌به‌کار شوید.

تقویم بازاریابی آرایشگاه‌ها
مدیریت زمان، فقط وقتی ممکن است که از قبل بتوانید تمام موارد مؤثر در آن را به‌درستی بسنجید. داشتن یک تقویم بازاریابیِ آرایشگاه‌ها شیوه‌ای است که تمامی مشاوران حاذق آن را در مشاوره‌ها، کتاب‌ها یا مقالات خود به مدیران سالن‌های زیبایی و آرایشگران توصیه می‌کنند.

این کار را یک‌بار امتحان کنید و ببینید که چقدر در افزایش درآمد شما تأثیر مثبت بر جای می‌نهد.

سعی کنید هر سال از یک تا چند نوبت، چالش‌های خاص در سالن زیبایی خود نیز داشته باشید. شاید در یک جشنواره یا سمینار یا کارگاه‌هایی که در رابطه با مدیران آرایشگاه‌ها و آرایشگران بود نیز شرکت کردید.

همه‌ی موارد فوق می‌توانند تبدیل به فرصتی برای بازاریابی آرایشگاه‌ها شوند.

در برنامه‌ی بازاریابی آرایشگاه‌ها باید تقویت وفاداری مشتریان را نیز گنجاند

برنامه‌ی بازاریابی آرایشگاه‌ها فقط در قالب ایام خاص، اعیاد و مناسب‌ها خلاصه نمی‌شود.

یکی از مواردی که باید به‌عنوان مدیر یک آرایشگاه یا سالن زیبایی به آن بیندیشید، اجرای شیوه‌هایی برای افزایش وفاداری مشتریانتان به کسب‌وکار شما است.

وقتی ما از تقویم بازاریابی سالن زیبایی صحبت می‌کنیم؛ منظورمان فقط علامت زدن اعیاد و مناسب‌ها در آن نیست بلکه باید برنامه‌های روزانه و روتین و نیز برنامه‌هایی با فواصل زمانی مشخص برای تقویت وفاداری مشتریان تدارک ببینیم. همه‌ی این موارد می‌توانند در تقویم بازاریابی آرایشگاه‌ها درج شوند.

اما عجله نکنید!

نکته‌ای که در برخی موارد، بخصوص برای دوستانی که به‌تازگی مدیریت سالن زیبایی را عهده‌دار شده‌اند روی می‌دهد؛ برنامه‌ریزی پرحجم و بیش‌ازاندازه‌ی آن‌ها در رابطه با کارهای آرایشگاه و ازجمله مسائل مربوط به بازاریابی آن است.

در تهیه‌ی تقویم بازاریابی آرایشگاه‌ها باید به توان و میزان فعالیت‌های روزانه‌ی خودتان و تغییرات آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده بیندیشید و برآورد درستی از این مورد داشته باشید؛ وگرنه در اجرای بازاریابی صحیح دچار مشکل خواهید شد.

اگر به این مورد دقت نکنید؛ ناگهان متوجه خواهید شد که نه‌تنها هم خودتان و هم تیم کارکنانتان در حال عرق ریختن و زجر کشیدن هستید؛ بلکه کیفیت کارتان نیز به خاطر تراکم برنامه‌ها نزول کرده است.

واقع‌گرا باشید. همیشه باید طوری برنامه‌ریزی کنید که نیازی به دویدن و عجله کردن نباشد.

در برنامه‌ریزی‌هایتان به خصوصیات و توان کارکنانتان نیز به‌دقت توجه کنید و بهتر است نه به‌اندازه‌ی انتظاراتتان بلکه به‌اندازه‌ی توان آن‌ها برنامه‌هایتان را در نظر بگیرید.

با کارکنان و اطرافیانتان صریح باشید

شاید این کار کمی غیرمعمول به نظر بیاید ولی بهتر است که برنامه‌ی بازاریابی خود را با کارکنانتان و هر کسی که لازم می‌دانید؛ مطرح کنید.

می‌توانید تمامی نکته‌هایی را که کارکنانتان باید در مورد بازاریابی داخل سالن رعایت کنند؛ طیِ یک تا چند جلسه به آن‌ها آموزش دهید.

هم‌چنین می‌توانید موارد مهم را در محل استراحت کارکنان یا به‌اصطلاح، آبدارخانه در قالب برگه‌هایی با جلوه‌ی غیررسمی و شاد ولی متنی جدی و صریح نصب کنید. در این کار، خلاقیت به خرج دهید.

اگر بتوانید کاری کنید که کارکنانتان آمار فعالیت‌های روزانه‌ی خود را در زمینه‌ی آن قسمت از بازاریابی داخل سالن که مربوط به آن‌ها می‌شود؛ ببینند؛ عالی خواهد شد.
آن‌ها بعد از مدت زمان کمی خودبه‌خود مدام تلاش خواهند کرد که از این نظر همیشه در یک میانگین قابل‌قبول باقی بمانند و در جلب رضایت و وفاداری مشتریان همواره بکوشند.

باید در کورس رقابت بازاریابی آرایشگاه‌ها بمانید!

اگر مدیر یک سالن زیبایی یا آرایشگاه هستید باید همیشه برای مواجه شدن با چالش‌های مختلف در یک بازه‌ی زمانی کوتاه آماده باشید!

این کار ممکن نیست مگر این‌که به‌طور دائمی در کورس یادگیری شیوه‌ها و راه‌کارهای نوین و کاربردی بمانید.

دوستان گرامی و همکاران محترم! افزایش اطلاعات شما به‌عنوان یک مدیر سالن زیبایی و یا‌آرایشگاه، مهم‌ترین و بهترین سرمایه‌گذاری ممکن برای پیشرفت بازاریابی و حفظ توان رقابتی شما است.

در این مورد برای کمک به شما عزیزان بی‌دریغ خواهیم بود. برای دریافت مشاوره از طریق موارد ذکرشده در وب‌سایت، با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی تماس حاصل فرمایید.

منبع (ترجمه و تلخیص):

۱ .lockhart-meyer

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید