9 تکنیک زبان بدن برای ارتباط بهینه با مشتریان آرایشگاه(بخش دوم)

در بخش اول این مقاله برخی از تکنیک‌های زبان بدن آرایشگر در هنگام مواجه‌شدن با مشتری را توضیح دادیم. اکنون شما را به خواندن بخش دوم مقاله‌ی تکنیک‌های زبان بدن آرایشگر دعوت می‌کنیم. با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

همین الان مشاوره سالن زیبایی دریافت کنید

ادامه‌ی آموزش‌های تکنیک زبان بدن آرایشگر

برخی از این مقدمات عبارتند از :
4 – حرکات دست‌وپا احساسات واقعی را بروز می‌دهد.

دست‌ها: اگر مشتری هنگامی‌که چیزی از شما می‌خواهد یا حرفی می‌زند؛ دستانش را با حالت تلنگرگونه کمی به عقب بکشد؛ می‌تواند نشانه‌ی کوچک شمردن چیزی یا نارضایتی او باشد؛ هم‌چنین گاهی حرکت‌های در پی آمده می‌تواند نشانه‌ی نارضایتی یا وجود مسئله‌ای برخلاف میل مشتری باشد (هنگام صحبت با آرایشگر):

 • دست زدن به موی سر
 • دست زدن به صورت
 • جمع‌کردن لب و دهان (حتی به میزان کم).

یکی از تکنیک‌های زبان بدن آرایشگر این است که در نزد مشتری کف دست‌هایش مختصری باز و رو به بیرون باشد. این حالت باعث انتقال حس پذیرا بودن آرایشگر و آسان بودن برقراری ارتباط با او به مشتری می‌شود.

بازوها و پاها: پاها و دست‌ها احساسات واقعی ما را بیان می‌کنند. جمع‌کردن، قفل‌کردن و کلاً بسته بودن دست‌ها و تکان دادن عصبی پا بخصوص توسط مشتریانی که برای اولین بار به آرایشگاهتان آمده‌اند و یا انجام این کار توسط خود مدیر سالن می‌تواند نشانه‌ی استرس باشد.

اگر خودتان چنین حالتی دارید سعی کنید پاهایتان را ثابت نگاه داشته و حرکت ندهید و دست‌هایتان حالت گشاده داشته باشند.

5 – آموزش زبان بدن در مواجهه با مشتریان سخت‌گیر!

گاهی ممکن است یک مشتریِ سخت‌گیر به هر نحوی شما را به‌عنوان یک آرایشگر یا مدیر سالن در مورد مسائلی چون چگونگی یا نتیجه‌ی خدمات‌دهی یا قیمت خدمات آرایشگاهتان به چالش بکشد؛ در چنین حالتی زبان بدن آرایشگر باید حالت نومیدانه نداشته باشد، این بدترین کار ممکن است. شما باید در مقابل چنین مشتریانی ابتدا سعی کنید که با آن‌ها احساس همدلی برقرار کرده و سپس راه‌حلی به آن‌ها پیشنهاد کنید.

مهم‌ترین نکته در حین اجرای این کار، هماهنگ بودن کلمات و حرف‌های شما با زبان بدنتان است. تکنیک‌های صحیح زبان بدن آرایشگر در مواقع روبرو شدن با مشتری سخت‌گیر یا معترض، چنین است:

 • برای این‌که به مشتری نشان دهید که در حال شنیدن و دقت کردن به حرف‌های او هستید، سرتان را به‌طرف پایین تکان دهید.
 • دست‌هایتان را طوری که غیرعادی به نظر نرسد باز نگه داشته و داخل دستانتان کمی رو به بیرون یا رو به بالا باشد.
 • هنگام صحبت با مشتریِ سخت‌گیر، لب‌هایتان را به هم نفشرده یا ابروانتان را درهم نکشید.
 • ارتباط چشمی خود با مشتری را که در قسمت قبلی این مقاله آن را توضیح دادیم؛ حفظ کنید.
 • سعی کنید ریتم تنفستان تا حد امکان آرام و عمیق باشد، این کار باعث خواهد شد که هم کنترل بیشتری بر شرایط داشته باشید و هم مسلط‌تر جلوه کنید.
6 – از قرار دادن یا قرار گرفتن مانع فیزیکی بین خود و مشتری جلوگیری کنید.

مربیان زبان بدن آرایشگر می‌گویند که بین خود و مشتری، مانع فیزیکی ایجاد نکنید. هنگام سخن گفتن، وسایلی مانند سشوار یا هر وسیله‌ی مشابهی که بین شما و مشتری قرار می‌گیرد در رَوند طبیعی ارتباطتان ایجاد اختلال می‌کند. وقتی در چنین موقعیت‌هایی مجبور شدید چیزی به مشتری بگویید یا به حرف مشتری گوش فرا دهید، وسیله‌ای را که در دست دارید هم‌سطح کمرتان بگیرید.

اگر در هر موقعیت دیگری دیدید که بین شما و مشتری وسیله‌ای یا مانعی فیزیکی وجود دارد که شما یا او را دچار مشکل دیداری یا شنیداری می‌کند، آن مانع را برطرف کنید.

همین الان پکیج قرارداد های سالن زیبایی را دریافت کنید

مربیان زبان بدن آرایشگر می‌گویند که هنگام کار به آیینه و به مشتری با فواصل زمانی کم نظر کنید. اگر دیدید که نمی‌توانید حرف مشتری را که پشتش به شماست به‌خوبی بشنوید، یک صندلی یا عسلی را جلو بکشید و تا حدی که مقدور است روبروی مشتری بنشینید و یا روبروی او بایستید و به حرفش گوش دهید.


این یک حرکت حرفه‌ای است که از خاطر مشتریانتان نخواهد رفت و نهایتِ توجه شما به مشتری را نشان خواهد داد!

7 – حرکات مشتری را با شیوه‌ای که می‌گوییم تکرار کنید (انعکاس دهید)

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های زبان بدن آرایشگر تکرار حرکات فیزیکی مشتری، به‌گونه‌ای است که او متوجه این کار نشود.

تکرار حرکت و حالت فیزیکی مشتری از طرف آرایشگر باعث خواهد شد که ناخودآگاه مشتری با آرایشگرش حس همانندی و هماهنگی کند؛ این موضوعی است که مدت‌هاست ازنظر علمی ثابت شده و مربوط به بحث روانشناسی عصبی است.

طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده مشخص شده که ما انسان‌ها با کسانی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنیم که از همه نظر هرچه بیشتر شبیه خودمان باشند و اساس این تکنیکِ زبان بدن آرایشگر که می‌گوییم؛ بر پایه‌ی این اصل ثابت‌شده‌ی علمی قرار دارد.

دقت کنید! اگر مشتری متوجه شود که شما حرکات بدن او را تقلید می‌کنید نتیجه فاجعه‌بار خواهد بود!

این تکنیک را باید بسیار ظریف و پنهانی انجام دهید، در ضمن، هدف از اجرای این تکنیک فقط اکتفا کردن به تقلید پنهانِ طرز نشستن یا طرز قرار گرفتن دست و پای مشتری نیست؛ بلکه ایجاد هماهنگی درونی با فرد موردنظر ازلحاظ حالتی که دارد و نوع انرژی و برخورد او نیز هست؛ مثلاً اگر مشتری شما در قسمت پذیرش، ساکت نشسته است؛ نباید با او به‌صورت استیلاگرانه یا با حالت پرسروصدا برخورد کنید. در اینجا تکرار زبان بدن مشتری به معنی این است که شما نیز فردی آرام و دارای حالت افراد ساکت باشید و اگر شما نیز نشسته‌اید بدون این‌که او متوجه شود طرز نشستن مشتری را به خود بگیرید.

8 – به حریم شخصی مشتری احترام بگذارید.

رعایت حریم شخصی مشتری توسط آرایشگران به دلیل نوع کار آرایشگری می‌تواند دشوار باشد؛ چون برخی اوقات مجبور هستید به مشتری خیلی نزدیک شوید.

در چنین مواقعی ابتدا به مشتری بگویید که می‌خواهید چه‌کار کنید تا برای شرایط موردنظر آماده شود. این نیز یکی از تکنیک‌های ساده اما بسیار مهم زبان بدن آرایشگر است!

9 – اصول تماس فیزیکی با مشتری.

رعایت حریم خصوصی مشتری و درعین‌حال تماس خفیف فیزیکی با او می‌تواند باعث ایجاد و عمیق‌تر شدن ارتباط مثبت آرایشگر با مشتری شود. به نتایج این تحقیق دقت کنید:

 • محققان طی یک تحقیق متوجه شدند که فقط 12 درصد از مشتریانی که آرایشگرشان با آن‌ها تماس فیزیکی نداشت، اقدام به دادن انعام کردند.
 • 14 درصد از مشتریانی که آرایشگرشان شانه‌شان را طی صحبت، محترمانه لمس کرده بود؛ انعام دادند.
 • 17 درصد از مشتریانی که آرایشگرشان دست‌هایشان را دو بار و به طرزی خفیف فشرده بود، اقدام به دادن انعام کردند؛ البته در انجام این کار باید صادق بود و فقط با نقاط غیر حساس شانه و دست مشتری تماس حاصل کرد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توانید هنگام راهنمایی مشتری در داخل سالن زیبایی‌تان، به‌طور بسیار خفیف بازوی او را لمس کنید و یا درصورتی‌که نوع خدماتی که ارائه می‌دهید ایجاب کند؛ حوله‌ای را روی شانه‌های مشتری قرار داده و ماساژ ملایمی انجام دهید تا مشتری حس کند که به او رسیدگی و توجه کافی می‌شود.

هم‌چنین ازنظر اصول زبان بدن آرایشگر، هنگام دست دادن نیز یک فشار خیلی ملایم، تکنیکی عالی برای ایجاد رابطه‌ای محترمانه و درعین‌حال صمیمانه با مشتری است.

منبع (ترجمه و تلخیص):

1 – lockhart

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید