8 روش حفظ مشتریان سالن زیبایی هنگام استعفای آرایشگر ماهر!

در هر آرایشگاهی یک آرایشگر ماهر، طیفی از مشتریان پر و پا قرص خود را دارد. در این مقاله هشت روش برای عدم پراکنده شدن مشتریانتان در صورت قطع همکاری هر آرایشگر ماهری با آرایشگاه بیان شده است. با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

همین الان مشاوره سالن زیبایی دریافت کنید

برخی از این مقدمات عبارتند از :
در صورت قطع همکاریِ آرایشگر ماهر با سالن زیبایی چه‌کار کنیم؟

هر آرایشگر ماهرِ سالن زیبایی، به‌مرور زمان تعدادی مشتریان خاص خود را پیدا می‌کند؛ طوری که به نظر می‌رسد آن مشتریان به خدمات آن آرایشگر ماهر وابسته شده باشند. از سوی دیگر شاید روزی همان آرایشگر ماهر به هر دلیلی با سالن زیبایی شما قطع همکاری کند.

برای متوقف کردن زیان‌های احتمالی وابستگی مشتریان به یک آرایشگر خاص، انجام این هشت روش حرفه‌ای از سوی اساتید فن توصیه شده است:

1-با مشتریانِ آرایشگری که ترک کار کرده فوراً تماس بگیرید: نخستین اقدام شما بعد از استعفا یا ترک کار آرایشگر ماهر برقراری تماس با مشتریانی است که فقط از او خدمات می‌گرفتند.

در طی ِ این تماس، موضوع را به آن‌ها اطلاع داده و یک آرایشگر دیگر سالن خود را به‌عنوان جایگزین به مشتریان مذکور معرفی و توصیه کنید.این کار در ضمن، میزان زیاد اهمیتی که برای مشتریان و کارتان قائل هستید را نیز به آن‌ها نشان خواهد داد.

نکته این است که به‌هرحال، مشتریان آرایشگاه به خبری که از جانب مدیر سالن، اطلاع‌رسانی شود، نسبت به حرف کسی که ضمن برخورد در کوچه و خیابان با آن‌ها مطالبی را مطرح کند؛ بیشتر گوش خواهند کرد؛ پس بهتر است که خودتان برای اطلاع‌رسانی در این مورد پیش‌قدم شوید.

بهترین روش برای معرفی آرایشگر جدید به مشتریانی که از خدمات آرایشگر ماهر قبلی استفاده می‌کردند؛ برقراری تماس تلفنی با آن‌ها است. هرگونه ارسال اس ام اس یا پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی در این مورد می‌تواند موجب تعجب یا ناراحتی بیشتر مشتری شود.

نکته‌ی مهم این است که باید فوراً با مشتریان آرایشگر ماهر قبلی تماس بگیرید و آماده بودن خدمات‌رسانی توسط آرایشگر جدید را به آن‌ها اطلاع دهید.

2- مواردی که باید در مورد قطع همکاری آرایشگر ماهر توضیح داده شوند: وقتی مشتریان آرایشگر ماهر قبلی دوباره در سالن زیبایی‌تان حضور یافتند؛ بهتر است وقوع این اتفاق را لاپوشانی نکرده و هنگام صحبت در مورد جدا شدن وی از سالن زیبایی‌تان، با لحنی دوستانه و مثبت صحبت کنید.

این طرز برخورد، به مشتریان شما اطمینان خاطر بیشتری خواهد داد و هم‌چنین حرمت آرایشگر ماهر قبلی را نیز حفظ خواهد کرد؛ به عنوان مثال، می‌توانید هنگام صحبت در مورد آن آرایشگر ماهر در حضور مشتریانی که به خدمات او علاقه داشتند، چنین جمله‌ای را به کار ببرید: «X انسان خوبی است و من برایش آرزوی سلامتی و موفقیت دارم» و یا جمله‌ای مشابه همین جمله بگویید.

به دنبال این توضیح کوتاه بر روی خدمات‌رسانی به مشتری متمرکز شوید و درباره‌ی علت رفتن آرایشگر ماهر قبلی و یا در مورد این‌که او امکان دارد چه چیزهایی در مورد سالن زیبایی شما بگوید یا گفته است؛ صحبت نکنید؛ به‌جای آن در بین صحبت‌هایتان با مشتریانِ آرایشگر ماهر سابق، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی نقاط قوت آرایشگاهتان تأکید کنید.

مواردی مانند آموزش‌های کارکنان، مزیت‌ها و ویژگی‌های کارکنان فعلیِ قدیمی و یا جدیدی که با شما همکاری می‌کنند را بین سخنانتان توضیح دهید و امتیازاتتان را بیان کنید به عنوان مثال، خدمات ویژه‌ی سالن زیبایی‌تان، لوح افتخارات و مانند آن.

موارد فوق را با جملات کوتاه و در خلال صحبت‌های عادی‌تان به مشتری توضیح دهید و نه این‌که به‌صورت پشت سر هم و با اصرار بخواهید این سخنان را نزد آن‌ها بر زبان آورید.

3- قطع همکاریِ آرایشگر ماهر، موضوعی برای غیبت و شایعه‌پراکنی نیست: حتی اگر آرایشگر قبلی‌تان برخورد خوبی با شما نداشته باشد و مطالبی را در غیاب شما برخلاف واقع بر زبان آورده باشد باز هم اجازه ندهید که کارکنان آرایشگاهتان در مورد همکار قبلی خود با مشتریان صحبت کنند. این موضوع نباید بهانه‌ای برای بدگویی یا شایعه‌پراکنی دیگران شود.

از سوی دیگر امکان دارد که همه یا برخی از کارکنان و آرایشگران شما از رفتن آرایشگر ماهر احساس خلأ کنند. لازم است که وسایل و کمک‌هایی را که آن‌ها احتیاج دارند بلافاصله تهیه کرده و در اختیارشان قرار دهید و تا حد امکان خلأ وی را برای آن‌ها پرکنید.

همین الان پکیج قرارداد های سالن زیبایی را دریافت کنید

به‌طور منطقی و محترمانه به همه‌ی کارکنانتان توضیح دهد که هنگامی که با مشتریان آرایشگاه هستند انتظار چه نوع رفتاری را در این رابطه از آن‌ها دارید و چه موضعی باید در مورد همکار قبلی خود در نزد مشتری اتخاذ کنند و مطمئن شوید که به‌طور وضوح چیزی را که از آن‌ها انتظار دارید؛ درک کرده‌اند.

هیچ‌گونه اقدام یا حرف تهاجمی علیه کارکن سابق خود بر زبان نیاورید حتی اگر او با دیگران در مورد شما مطالب نامربوطی بر زبان آورده باشد.

4- مسئول یا مسئولان قسمت پذیرش آرایشگاه را در این مورد به‌خوبی توجیه کنید: قسمت پذیرش و رزرواسیونِ آرایشگاهتان خط مقدم ارتباط شما با مشتریانتان است.

هنگامی که یک آرایشگر ماهر به همکاری خود با سالن زیبایی خاتمه می‌دهد؛ مدیر سالن باید بلافاصله قسمت پذیرش خود را در جریان گذاشته و به آن‌ها آنچه را که باید در این مورد به مشتریان آن آرایشگر ماهر هنگام تماس گرفتن توضیح دهند؛ دقیقاً بگوید. در این مورد یک جواب کوتاه، منطقی و محترمانه را به کارکنان بخش پذیرش خود بیاموزید.این کار باعث خواهد شد که کارکن یا کارکنان بخش پذیرش سالن زیبایی، در مواجهه با مشتریان آرایشگر ترک کار کرده یا استعفا داده دچار مشکل کمتری شوند.

5- برای حفظ مشتریان سالن زیبایی‌تان مزایایی در نظر بگیرید: اگر آرایشگر ماهر شما به هر دلیلی با شما قطع همکاری کرد؛ می‌توانید برای مدتی تخفیف‌هایی برای مراجعه‌ی بعدی مشتریانتان در نظر بگیرید و یا خدماتی اضافی و رایگان را به مجموعه خدمات پولی خود بیفزایید. این کار باعث تداوم مراجعه‌ی مشتریانتان خواهد شد.

به هر حال، پر کردن جای خالی یک آرایشگر ماهر از شما زمان و انرژی خواهد گرفت ولی فراموش نکنید که در کسب‌وکار آرایشگری و سالن‌های زیبایی به دست آوردن یک مشتری جدید و دائمی، هفت برابر بیشتر از حفظ مشتری موجود صرف هزینه و تلاش می‌طلبد؛ پس تخفیف‌های گفته‌شده را به هر نحو که صلاح می‌دانید اِعمال کنید.

– شبکه‌های اجتماعی مرتبط با خود و کسب‌وکارتان را کنترل کنید: متأسفانه مانند هر کسب‌وکار دیگری گاهی امکان دارد که روابط بین آرایشگر ماهر و مدیر سالن قطع و نیز شکرآب شود؛ امیدواریم که هیچ‌گاه چنین اتفاقی نیفتد ولی اگر با چنین موردی مواجه شدید به‌عنوان یک مدیر سالن به‌طور مرتب کامنت‌ها و نظراتی را که در شبکه‌های اجتماعی خود یا مرتبط با کسب‌وکارتان درج می‌شود؛ کنترل کنید و اگر متوجه حرکت نامطلوبی در این زمینه شدید سعی کنید که این موضوع را خارج از فضای آنلاین با آرایشگر ماهر که قطع همکاری کرده حل کرده و فیصله دهید.

به‌طورکلی اجازه ندهید که سخنان مخرب در شبکه‌های اجتماعی شما در مورد کسب‌وکارتان وجود داشته باشد و خودتان نیز از روی ناراحتی مقابله به مثل نکنید.

7- به تبلیغات و بازاریابی خود بیشتر اهمیت دهید: به دنبال ترک کار آرایشگر ماهر باید حجم تبلیغات خود را افزایش دهید، از طریق ایمیل، اس ام اس و یا سایر رسانه‌های تبلیغاتی اقدام به تبلیغ کنید.

میزان ارتباط با مشتریانتان را افزایش داده و با آن‌ها بیشتر حرف بزنید. مجدداً به ترمیم اطمینان خاطر آن‌ها نسبت به آرایشگران موجود آرایشگاهتان بپردازید و نکته‌ی مهم این‌که حتی از یک مشتری نیز صرف‌نظر نکنید و در حفظ آن کوشا باشید. شیوه‌هایی ظریف و محترمانه برای تماس با مشتریانتان ابداع کنید.

منبع

lockhart

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید