راه سلامتی آرایشگران در ایام پرمشغله‌ی سال نو

سلامتی آرایشگر الفبای موفقیت در حرفه‌ی آرایشگری است. در این مقاله نکته‌هایی را که رعایت آن‌ها در مواقع پرمشغله‌ی آرایشگاه زنانه مانند ایام نزدیک به سال نو باعث حفظ توان مدیر سالن زیبایی و نیز سلامتی آرایشگر می‌شود را شرح داده‌ام. با مجموعه تحقیقاتی فرشته الوندی همراه باشید.

همین الان مشاوره سالن زیبایی دریافت کنید

برخی از این مقدمات عبارتند از :
حفظ سلامتی و توان آرایشگر در ایام ازدحام پیش از عید

واقعیت این است که ایام عید و حلول سال نو در هر کشوری برای آرایشگران یک غنیمت محسوب می‌شود. مشتریان برای گرفتن وقت از صاحبان آرایشگاه‌ها و آرایشگران باهم مسابقه می‌دهند؛ حتی در بیشتر موارد به برخی کارکنان انعام یا هدیه‌ای می‌بخشند.

با این‌که شور و شوق موجود در آرایشگاه‌های زنانه در اواخر سال و ایام نزدیک به عید فوق‌العاده به نظر می‌رسد اما در کنار آن واقعیت‌های دیگری هست که برای حفظ سلامتی آرایشگر و مدیر سالن زیبایی نباید آن‌ها را فراموش کرد. آرایشگران زنانه در ایام نزدیک به سال نو 10 تا 12 ساعت (گاه بیشتر) کار می‌کنند.

هم‌چنین ایام عید برای آرایشگران و مدیران سالن‌های زیبایی استرس‌های خاص خودش را دارد. یک آرایشگر زنانه به مدت یکی دو هفته مدام استرس تأخیر کردن یا به‌موقع تمام نکردن کارها را دارد و همین استرس در ابعاد چند برابری در مدیر سالن زیبایی زنانه نیز هست چون باید کاری کند که همه‌چیز به‌خوبی پیش برود و به‌اصطلاح، شبِ عیدی، مشتری از آرایشگاه او ناراضی خارج نشود.

برای حفظ سلامتی آرایشگر لازم است که رعایت نکاتی برای او در اولویت قرار داده شود تا بتواند بدون کم‌آوردن، از عهده‌ی وظایف و کارهای سخت نزدیک به ایام سال نو برآید.

هم‌چنین یک مدیر سالن زیبایی نیز همیشه و بخصوص در ایام آخر سال باید پیش‌بینی‌هایی برای حفظ توان و سلامتی خود و آرایشگرانش انجام دهد.

نکته‌ی مهمی که نباید فراموش کرد این است که اگر یک آرایشگاه زنانه بتواند در ایام پایان سال به‌خوبی و خوشی جوابگوی تمامی مشتریان خود باشد دو امتیاز توأمان را به دست می‌آورد:
جلب رضایت مشتریان برای مراجعه‌های بعدی آن‌ها و تأمین مالی بیشترِ سالن زیبایی

شروع سال جدید با دست بازتر و روحیه‌ی بهتر.

اما اگر یک مدیر آرایشگاه و آرایشگرانش نتوانند از عهده‌ی اداره‌ی امور و خدمات‌دهی مناسب در ایام شلوغ پایان سال برآیند، هم لطمه‌ی مالی خواهند دید و هم با خاطره‌ی بدی به تعطیلات عید رفته و لاجرم ایام کاریِ سال نو را نیز با توان روحیِ کم‌تری آغاز خواهند کرد.

پس همین‌الان حفظ سلامتی خود و کارکنانتان را در بالای فهرست کارهای ضروری آرایشگاهتان یادداشت کرده و موارد در پی آمده را به‌عنوان دستورالعمل ضربتیِ حفظ سلامتی آرایشگر زنانه اجرا کنید:

1- ابتدا از خودتان بیشتر مراقبت کنید تا بتوانید بیشترین خدمات را به دیگران ارائه کنید و از کار خود نیز لذت ببرید.

2- اگر رژیم غذایی دارید باید بدانید که ایام پرمشغله‌ی پیش از عید وقت مناسبی برای داشتن رژیم غذایی ازنظر حفظ سلامتی آرایشگر نیست.

پیشاپیش، برنامه‌هایتان را طوری تنظیم کنید که در ایام کاریِ پیش از عید، رژیم نگیرید. می‌توانید در این ایام در تعداد دفعات بیشتر غذای کم‌تری میل کنید.

3- در برخی سالن‌های زیبایی می‌توان محل مستقل کوچکی را با خوردنی‌هایی شامل مواد قندی و کربوهیدرات زیاد تدارک دید تا آرایشگران و کارکنان در فواصل زمانی مقررشده و کوتاه به‌صورت سرپایی در آنجا چند لقمه غذای مقوی بخورند.

به‌عنوان یک مدیر سالن زیبایی باید وضعیت سالن، محیط و شرایط تمامی کارکنانتان را برای تعیین زمان و نحوه‌ی غذا خوردن و استراحت بسنجید و بهترین برنامه را طبق شرایط آرایشگاهتان تنظیم کنید.

مدیر آرایشگاه نباید فراموش کند که خصوصاً در ایام پیش از عید، وجود مشکل در ساعات و نحوه‌ی غذا خوردن می‌تواند باعث عدم کارایی کارکنانش در ارائه‌ی خدمات موردنظر او شود، پس حفظ توان آرایشگرانتان را در نظر بگیرید.

4- گاهی سلامتی آرایشگر ایجاب می‌کند که غذا یا تنقلاتی همراه خود داشته باشد.

5- برای سلامتی آرایشگر، خوردن جرعه‌های کوچک آب در تمام ساعات کار به‌طور مرتب و در فواصل زمانیِ کوتاه، ضروری است و نتیجه‌ای بسیار مفیدتر ازآنچه اکنون می‌پندارید دارد.

6- هرگز بیش از 30 دقیقه ثابت نایستید یا ننشینید. اگر اضافه‌وزن دارید این دستورِ سلامتی را دقیق‌تر اجرا کنید.

7- یک آرایشگر باید بخصوص در ایام پرمشغله‌ی پیش از عید، روزی 30 دقیقه پیاده‌روی کند. اگر این امکان فراهم نبود از هر فرصتی برای قدم زدن در هوای آزاد سود بجویید. در صورت داشتن «تردمیل» به تمرین با آن بپردازید.

8- لازم است راحت‌ترین کفش انتخاب شود. شاید راحت‌ترین کفش، چندان مدِ روز نباشد ولی شانه‌ها، زانوان و پاها را خسته نخواهد کرد و تأثیر بسیار زیادی در حفظ سلامتی آرایشگر خواهد داشت. گاهی می‌توان از کف‌های خاص برای راحتی بیش‌تر پاها استفاده کرد.

9- در صورت لزوم از تشکچه‌های مناسب برای راحت‌تر شدن صندلی‌تان استفاده کنید.

همین الان پکیج قرارداد های سالن زیبایی را دریافت کنید

10- تأثیر منفیِ حرکت‌های تکراری را بر روی بدنتان به حداقل کاهش دهید. از خم شدنِ غلط بپرهیزید و از هر وسیله‌ای که در این رابطه دارای خاصیت «ارگونومی» (طراحی مناسب برای محیط کار) باشد بهره ببرید.

11- به‌طور مرتب، دست‌ها، ابزار، صندلی‌ها، جعبه‌ها و در کل، محوطه‌ی کاریِ خود را تمیز کنید.

12- هنگام ارائه‌ی خدماتی که به هر طریقی با مواد شیمیایی ازجمله رنگ سر و کار دارد؛ استفاده از دستکش مخصوص را از یاد نبرید.

13- اگر بتوانید در ایام پرمشغله‌ی پیش از عید، خودتان از خدمات ماساژ حرفه‌ای استفاده کنید؛ تأثیر فوق‌العاده خوبی در بهبود عملکرد فیزیکی شما خواهد داشت.رعایت موارد گفته‌شده برای سلامتی آرایشگر و نیز مدیر سالن زیبایی همیشه و بخصوص در ایام پرمشغله‌ی پیش از سال نو ضروری است و اثری بلندمدت بر موفقیت سالن زیبایی و کارکنان آن خواهد داشت.

برخی منابع:

سایت modernsalon

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر شما برایمان ارزشمند است

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید

Services

ارائه راهکارهای کاربردی برای موفقیت کسب و کار شما

دنبال یک سالن خوب برای کار میگردم
دنبال یک آرایشگر خوب برای سالنم میگردم

استخدام در آرایشگاه ها
Blog

مقالات ، اخبار و مجموعه تحقیقات مرتبط

Contact us

برای استفاده از مشاوره های تخصصی در رابطه با کسب و کار موفق سالن های زیبایی با ما در ارتباط باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید